Sosyal

İyiliği Görmek Bir Afyondur

0

Her kötünün iyi bir yanını görelim derken, ayık olalım gençler! Bu aynı zamanda bir duyarsızlık afyonudur. Her kötüdeki iyiyi görmek çabasıyla olaylara eğilmek bir göz aldatmacası ve aynı zamanda dikkati iyiliğe değil de kötülüğe celbetmek olarak da karşımızda durur. Ne için nerede bulunduğumuzu düşünürken bir de gerçekten burada bulunmam gerekiyor mu diye soralım kendimize. Sonra birden “normalleşen” anormalliklerin içerisinde buluruz kendimizi, Allah korusun.

Biz karakter inşasına değer veren, “insanı insan kılan haller nelermiş yahu” diyen kişilerle ünsiyet kuralım. En büyük yatırımı kendimize yapalım. Sonuçta kim kendini nereye nispetle açıklıyor ve anlamlandırıyorsa onlardandır, değil mi? Bir nostalji konuşması yapmıyorum. Ciddiyetle söylüyorum.

Hazır manen bereketi bol bir ayın içerisinde kendimize güzellik yapacağız, o zaman uyanık olalım diyorum. Kötüyü bulup içindeki iyiliği çıkarmaya çalışmak kendi fiilimizin yönelişi bakımından vakit kaybıdır. İyiliği bul güzel kardeşim, al sana mis gibi kısayol. Kendini uğraştırma. Başını iyiliğe, güzelliğe çevir. “Aaa, burada kötü duygular var” demek, sürekli onlar hakkında konuşmak, zihnimize o duyguların normalleşmesi mesajını verir. Bizler de zamanla eleştirdiğimiz veya olumsuz bulduğumuz duyguların çemberinde ya da himayesinde buluruz kendimizi. Tabi bu kötü/olumsuz kabul edilen bir haldeki herkese başımızı çevirelim manasında değil. Kendi meyillerimizi kontrol etmekle alakalı konuşuyorum. Her insanda bilkuvve iyi ya da kötü davranışta bulunma “potansiyeli” vardır. Bunu ne yönde kullanacağımız ve hangi yönelimi harekete geçireceğimiz ise bize verilmiş cüzî irade de denilen kumandaya bağlı. İyiliği de kötülüğü de bil. İkisinden de gafil olma, seçimini Hakk katında makbul olandan yana kullanmaya gayret et anlayacağın.

Hiç öğüt, nasihat gibi bir niyetle başlamadım yazıya fakat hayret, buradayız. Atalar sözünde “Kargayla gezen çöplüğe konar.” deniliyor. Biz pazarı gülle uğraşanlarla kuralım. Gülün dalında aşkla öten bir bülbül olamayız belki ama hem gülü koklar hem de bülbülü dinleriz. Fena mı?

Komşu Teyzeniz
Ayakkabıyı sağdan giyerim, işe başlarken bismillah derim. İşte ben Komşu Teyzeniz'im

Telegram Uygulaması ve Temel Özellikleri

Önceki içerik

O’ndan Uzağa Düşmek Günah

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv