Kültürel

Kubbe

6

Yaşadığımız, gezdiğimiz, gittiğimiz her semt ve her şehirde gözü namazda, kulağı ezanda olan gönüller için vakti girince usulca süzülüp Rabbinin huzuruna çıkabileceği bir kubbe altı mevcuttur. 

Şükür ki, incelikle işlenmiş, birbirinden zarif, birbirinden görkemli binlerce mescidin, caminin bulunduğu ve zamanı beş vakit ezan sesiyle tayin edebildiğimiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Vakti girince, asırları devirmiş selâtin camilerin muhteşem kalem işi mihrabında ya da küçük bir mahalle camisinin dinginliğinde huzura durabiliriz. Belki ak sakallı  ihtiyarların  şadırvanında abdest tazelediği, eyvanlarının gölgesinde ezanı beklediği bir külliyeye düşer yolumuz. Bakarsın namazı eda ederken bir gönül sultanının makamını ziyaret vardır nasibimizde, feyzinden bereketinden istifade ederiz. 

Bir camii resmi çizecek olsak önce minare ve kubbelerinden başlarız. Kubbe, minare ve camii ayrılmaz bir bütündür, o yüzden güzel ülkemizde ve dünyamızda tarihi ve manevi değere haiz camilerden bahsedeceğimiz bu bölümün adı Kubbe oldu. 

Hayriye
Üniversite için geldiği İstanbul’da yaşaya kalan bir Sivaslı. Bir çift kirazın anneannesi. Hikaye anlatmayı, yazmayı, okumayı, gezmeyi sever.

  Bir Garip Sanduka

  Sonraki içerik

  6 Yorum

  1. Bir Kubbe şiiri de fakirden olsun gecen gun karalamıştım. Heyecanla bekliyoruz.🌹
   Ah bir kuş olsaydım.
   Bir kuş olsaydım da uçarak konsaydım kubbetu’ssahranın çinilerine.
   Altın sarısı Kubbesine çıplak ayaklarımla Hû Hû diyerek yürüseydim.
   Öpseydim Mescid-i Aksa’nın zeminini bana saçılan rızkı bereketlendirirken.
   Soğuk bir kış gününde yağmurla başlayan kar taneleri üzerime düşseydi iliklerime kadar üşüseydim.

   1. Ne güzel kaleminize sağlık:)

  2. Cok severim camileri. Cok sevdim bu bölümü. Yolculuga çıktığımızda, vakit namazini kılmış olsak bile dikkatimizi ceken bir camide mola verirdik. Cocuklar da bayılırdi tenha camilerde çok da ses etmeden oynamaya 🙂

   1. Çok teşekkürler, ülkemiz ne güzel camilerle donanmış değil mi ?

  3. Gokyuzunu bize Kubbe
   Yeryuzunude mescid yapan Rabbimize sonsuz sukurler olsun

   1. Çok şükür hep şükür …

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir