Kültürel

Bir Garip Sanduka

9

Rotamız İstanbul Katip Sinan Camisi. Cami Nişanca Mahallesi, Çoban Çavuş Medrese Sokak’ta, Fatih semtinde bulunuyor. Katip Sinan Camisi II. Bayezid’in Matbah-ı Amire (Osmanlı Saray Mutfağı) katibi Sinan Bey tarafından 1496’da inşa edilmiştir. Fakat bu cami sıradan bir cami değil. Bu camide dünyadaki başka hiçbir camide göremeyeceğiniz bir farklılık var. Bu farklılık dıştan bakıldığında   herkes tarafından anında görülebilecek olan kubbe kenarındaki Katip Sinan’ın   sandukası!

Tabi ki bu sandukanın da dikkat çekici bir hikayesi var. Katip Sinan vefat ettikten sonra kendi isteği üzerine caminin haziresine gömülmüştür. Gömüldükten bir  gün sonra sabah namazı için camiye gelen cemaat, caminin kubbesinin yanında bir sanduka görür ve daha sonra bu sandukanın Katip Sinan’a ait olduğu anlaşılır. Cemaat sandukayı tekrar caminin haziresindeki mezara gömüp camiden ayrılırlar. Bir sonraki sabah camiye tekrar geldiklerinde bir de bakmışlar ki sanduka yine caminin kubbesinin yanında. Aynı olay üçüncü kez daha gerçekleştikten sonra illallah diyen cemaat sandukayı yerine tekrar gömmemiş ve bulunduğu yerde, yani caminin kubbesinin yanında bırakmışlardır. Bu hikaye efsane gibi görünse de bugün o sanduka hala kubbenin yanında ve bu ilginç olaya tanıklık etmek isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Allah Bizim Neyimiz Olur?

Sonraki içerik

9 Yorum

 1. Hemen ziyaret etmek istedim.Sonraki yazılarınızı merakla bekliyorum.

  1. İlginiz için teşekkürler.. mutlaka ziyaret edin.

 2. Ziyaret etmek nasib olsun.

  1. 🙏🙏

 3. Onca zaman Fatihliyim hiç bilmiyordum insallah tez vakitte ziyaret etmek nasibolur.
  Teşekkür ederim. 🌹

  1. Çok ilginç bir yapı.sadece birazcık dikkat gerektiriyor.belki de çoğu kişi yanından geçip gitmiştir bu ayrıntıyı görmeden.umarım en yakın zamanda ziyaret edersiniz.

 4. İnsan hayret ediyor… İnşaAllah ziyaret etmek kısmet olur

  1. Kesinlikle. Başka bir örneği yok.umarim kısmet olur.

 5. Dogma buyume Fatihliyim,ve cahilligimden utandim nasil bilmemisim,Duyurana sukurler,yazana tesekkurler,

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv