Güncel

Moda

7

Giyim insanlığın varoluşundan başlayan ve yaşam var olduğu sürece de devam edecek olan bir olgudur.  Giyim bireylerin ve toplumların karakteristik özelliklerini yansıtır. Kişinin cinsiyetinin, arkadaşlarının, kendisini ait hissettiği kökenin, yaşadığı sosyal ve kültürel çevrenin, dini unsurların ve toplumun etkilerine göre şekillenir. Aynı zamanda yaşanılan bölgenin iklimi, coğrafi şartları, örf ve adetleri, kültürel ve ekonomik koşulları da giyim kültürünün taşıyıcısıdır.

Giyim ilk başta her ne kadar örtünme içgüdüsüyle başlamış olsa da sonrasında estetik kaygının da birleşmesiyle “moda” sektörü ortaya çıkmıştır. Moda kelimesi Latince “hemen şimdi” manasına gelen “Modo”dan türetilmiştir. İtalyancada ise “değişiklik gereksinimi” ve “geçici yenilik” anlamlarını taşır. Moda kelimesi günümüzde her ne kadar stil ve giyimi bizlere hatırlatsa da aslında sanat, mimari, edebiyat gibi alanları da içine alır.

Modaya yön vermek veya modayı takip etmek temel bir ihtiyaç değildir. Fakat kendi özgün karakter ve kişiliğini yansıtabileceğin, kendini anlatabileceğin ve başkalarından farkını ortaya koyabileceğin geniş ve ucu bucağı olmayan bir alandır. Bu alan kişiye kendini gerçekleştirme imkanı verir. Yemek yemek, barınmak veya giyinmek temel ihtiyaçlardır fakat birey bunları farklı ve kendine uygun olarak yorumlayabilir. Günümüzde insanlar genelde ihtiyaç kelimesini fiziksel ve somut şeyler için kullanıyor fakat kaliteli bir yaşam için ruhsal ihtiyaçların da tatmin olması gereklidir. Modanın çıkış noktası da budur; özgün olmak…

Raskolnikov’un Anlam Arayışı

Önceki içerik

Orhun Abideleri

Sonraki içerik

7 Yorum

  1. Köşenin ismi ilgimi çekti. Çok başarılı bir isim seçimi olmuş. Ayrıca sitede modaya da değinilmesi çok hoş. Gelecek konuları çok merak ediyorum.

  2. Çok güzel bir noktadan yakalamışsınız tebrik ederim bendeniz köylülerin (ki kökenler zaten öyle) şalvarını çok severim evde de bol miktarda rengarenk var özgün olmak adına…

  3. Moda konusundaki fikrinizle katılıyorum. Sonraki yazılarınızda bizim ülkemizde moda olan tesettür giyim üzerine bir yazı olabilir mi?

  4. Ellerinize sağlık, ne doğru demişsiniz temel bir ihtiyaç olmasa bile kaliteli bir yaşam için ruhun da tatmin olması gerekir..

  5. Modaya hiç bu açıdan bakmamıştım, farklı bir bakış açısı olmuş. Yeni yazıları ilgyle bekliyor olacağım.

  6. Yaklaşımınız çok güzel ve değerli ancak modayla birlikte gelen israf ve vitrin olma sevdasınıda işlerseniz çok memnun olurum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv