Sosyal

1.Seans- Patika

6

Merhaba. Hoş geldiniz. Nasılsınız? Kolay bulabildiniz mi köşemizi? Sümbül Sokak’ta yol üstündeyiz ya öyle çok da zor olmamalı bulmak, zaten dikkatinizi çekmiş olmalı ki buradasınız. Buluşturana şükür.

Hazırsanız başlıyoruz. Bugün ilk seansımız. Başlangıç ve değişim hakkında konuşalım mı?

Başlangıçlar önemlidir, bilirsiniz. Bazen umut dolu ve heyecanlı, bazen de zorlayıcı olabilir. Değişmek için ise başlamak gerekir.

Şöyle yapalım: haydi rahat bir pozisyon alın, başlamak ve değişmekle ilgili bir hayal kuralım beraberce. Hatta tam şu anda, bir yandan okurken, bir yandan da gözlerinizi kapattığınızı hayal edebilirsiniz. “Olur mu öyle şey!” dediğinizi duyar gibiyim. Olur, olur. Psikolojik İşler Diyarında bu, pek ala mümkün.

Şimdi sakince içinize dönün lütfen; upuzun başaklardan oluşan göz alabildiğine geniş bir tarlada olduğunuzu hayal edin. Sapsarı başaklar gür ve sık, ılık bir rüzgarla sağa sola salınıyor. Orada bir yol var. Geniş. Sık sık kullanıldığı için başaklar yatmış, üzerlerinde kocaman traktör lastiklerinin izleri var. Bu yolda çukurlar var, ve de tümsekler. Bazen de can acıtan, çileden çıkaran tuzaklar… Keskin virajlar… Bu bildiğiniz yol, alışık olduğunuz. Hep gidip geldiğiniz. Düşseniz de incinseniz de alıştığınız için, bir şekilde öğrenmiş olduğunuz için, kullanmaktan vazgeçemediğiniz yol. Bildiğiniz tümsekleri aştığınız ve bildiğiniz çukurlara düştüğünüz; bazen hışım bazen şaşkınlıkla size özel tuzaklara düşüverdiğiniz yol…

Bir zaman sonra, bu yolda gitmekten ötürü biriken ağırlıklardan yorulmuşsunuz. Belki fiilî, belki de kavlî bir dua neticesinde yeni bir yoldan gitmek istediğinize karar vermişsiniz. Tebrikler. Bu harika. Peki, bu nasıl gerçekleşecek?

Bir niyet ile başlıyor hikayenin devamı. Şimdi o gür başak tarlasında yeni bir yol oluşturmak üzeresiniz. Bu bir patika. İncecik, çünkü her bir başağı tek tek ellerinizle siz yatırarak yeni yolunuzu açıyorsunuz. Açtıkça patika genişliyor, yol daha tanıdık, rahat bir hale geliyor. Siz geliştikçe, her yeni tecrübe ile yolunuz bir patika olmaktan çıkıp vızır vızır işleyen bir otobana dönüşecek.

Psikolojik bir alışkanlığı değiştirmek, yeni bir psikolojik strateji öğrenmek işte böyle ince bir iş. Emek ve sabır gerekiyor. İşte bu nedenle de öyle hemencecik yeni yoldan gitmek, her seferinde patikayı tercih etmek ve onu büyütmek çok da kolay değil. Kendinizden kusursuz bir performans beklemek gerçekçi olmayabilir. Bazen öyle anlar olur ki, pat diye kendinizi o çukurlu tümsekli, eski yolda giderken bulabilirsiniz. Hani vazgeçmiştim? Öyle bir gerilim olabilir ki, tam artık yeni yoldan gitmeyi beceriyorum derken üç beş zorlayıcı sebep yan yana geliverir, kendinizi “tövbe” ettiğiniz tuzağın içinde bulabilirsiniz. İşte o zaman hatırlayın, bu işin doğası böyle. Olmuyor, yapamıyorum deyip vazgeçmek kendinize haksızlık olur. Tekrar başlamak, yeni yolu azimle tercih etmek o noktada çok önemli. Çünkü patikayı büyütecek olan tecrübe işte tam o anda gizli.

Eğer kendi halinizin farkındaysanız bu çok da zevkli bir iş. Çünkü o an hangi yolda gittiğinizi ve neden orada olduğunuzu anlayıp, kendinizi dışarıdan görebilirsiniz. Üzerinizdeki yükler hafifler ve devam etmek için güç bulabilirsiniz. Yeniden başlayabilirsiniz. Üstelik bir süre sonra ne olur biliyor musunuz? O eski tuzaklı yolu, otlar bürür. Gerçekten terkedildiği için çalı çırpı doluşur. Yeni yolunuz ise artık düşünmeden gidilen geniş ve güvenli bir yol olmuştur. Işıl ışıl parlar. Ayrıca siz o eski yolu bildiğiniz için oradan gidenlerin halinden de anlar, umut verirsiniz.

Bu anlattıklarım sadece şimdi kurduğumuz bir hayal değil biliyor musunuz? Beyindeki nöronal ağ sistemi tıpkı o başak tarlası gibidir. Bir duruma alıştığınız şekilde tepki verdiğinizde, bir grup nöron birbiri ile haberleşir, o eski yol gibi elektriklenir, ışıklı görünür. Bazı ışıklı yollar çok geniştir. Aynı duruma yeni bir tepki verdiğinizde ise artık o nöron yolu elektriklenmez. Yeni nöronal bağlantılar kurulur ve bunlar güçlenir. Önceleri ince görünen bir ışıklı alan, yeni öğrenmeniz pekiştikçe ışıl ışıl parlamaya başlar. Yeni nesil beyin görüntüleme araçları ile yapılan bilimsel çalışmalar psikolojik değişimi işte böyle göstermiştir.

Ne dersiniz, beyninizde yeni ışıklı yollar için yeni başlangıçlar yapmaya var mısınız?

Bu günlük bu kadar olsun. Muhabbetle…

Orhun Abideleri

Önceki içerik

Ben Ettim Sen Eyleme Allah’ım

Sonraki içerik

6 Yorum

  1. Sevgili Hocam seansınıza zevkle katıldım.Çok rahatlatıcı bir anlatımla seansınızı başlattınız ve merakla 2.seansı bekler oldum.Dört gözle bekleyeceğim inş.Çok teşekkür ederiz.

  2. Cok teşekkür ederiz ne güzel aktarmışsınız. İnşallah o yuvarlanıp durduğumuz çukurları atlayacağız hep beraber.🌹

  3. Bir sonraki yazıyı heyecanla bekliyorum.

  4. “Yeni ışıklı yollar için yeni başlangıçlar” çok güzel bir metafor olmuş unut veriyor. Eski yolların ışıklanabildiğini hiç düşünmemiştim 🙂

  5. Çok yol gösterici ve faydalı bir yazı olmuş yüreğinize sağlık.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir