Google Drive Icon Line Connection of Circuit Board
Güncel

Android Telefondan Google Drive’a Dosya Yüklemek

0

Çoğu zaman arkadaşlarımızla ve sosyal çevremizle video, müzik dosyaları paylaşmak isteriz fakat dosyanın boyutu ve uzun bekleme süreleri bizi canımızdan bezdirmeye yeter.

Bu problem, birçok sosyal ağın dosya paylaşımı konusundaki kısıtlamalarından kaynaklanıyor. Örneğin; WhatsApp uygulamasında izin verilen limit sadece 16 MB iken Telegram uygulamasında bu limit ancak 2 GB’a kadar çıkabiliyor. Bununla birlikte bazen çok daha büyük dosyalar paylaşmamız gerekebiliyor. Buna benzer durumlarda bir bulut depolama platformu kullanarak işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Bu yazımızda GDrive olarak da bilinen Google Drive platformundan faydalanarak nasıl dosya paylaşımı yapabileceğimizden bahsedeceğiz. Bunun için öncelikle bir Gmail adresine sahip olmamız gerekiyor. Android sistemlerde GMail ve GDrive genellikle varsayılan uygulamalar ve telefona yüklenmiş olarak geliyorlar.

Gmail’de bir hesap oluşturmak bu yazının konusu dışında olduğu için biz sadece dosya paylaşımı üzerine konuşacağız. Dosya paylaşımı da bilgisayar, tablet ve telefon gibi farklı aygıtlardan gerçekleştirebilir fakat yaygın telefon kullanımı dolayısıyla biz burada Android tabanlı telefonlara odaklanmak istedik.

 

Bunu gerçekleştirmek için videoda gösterildiği üzere aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle telefonunuzda GDrive uygulamasını açın
 • Telefonunuzun sağ alt köşesinde bir artı (+) işareti göreceksiniz. Bu işarete tıkladığınızda “yükle” seçeneği karşınıza çıkacaktır. Yükle seçeneğine tıklamak sizi telefonunuzdaki klasörlere yönlendirecektir. (Sizin dosya sisteminiz benim telefonumdakinden farklı görülebilir.)
 • Telefonunuzdaki dosya sisteminden paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin.
  GDrive’dan “1 dosya yükleniyor” şeklinde bir bildirim göreceksiniz.
 • Dosyanın yükleme süresi dosyanın büyüklüğüne göre değişim gösterecektir. Dolayısıyla bu süre tamamlanıncaya kadar bağlı bulunduğunuz wifi veya mobil internet hattından ayrılmamanız gerekir.
 • Dosyanın yüklenmesi tamamlandığında GDrive’a geri dönün ve sayfanızı yenileyin. Paylaşmak istediğiniz dosyanın GDrive’a yüklendiğini göreceksiniz.
 • GDrive’a yüklediğiniz dosyanın sağ üst köşesinde bulunan 3 noktadan “Paylaş” seçeneğini tıklayarak dosyayı paylaşmak istediğiniz kişinin mail adresini ve mesajınızı (mesaj alanı zorunlu değildir) yazabilir; hemen mesajın yanında bulunan üçgen şeklindeki paylaşma butonunu kullanarak dosyayı paylaşabilirsiniz.
 • Paylaştığınız dosyanızla ilgili karşı tarafa anlık mail ulaşacaktır. Alıcı taraf mail adreslerine gelen linke tıklayarak dosyayı açabilir ve gerekirse yükleyebilir.

İleriki haftalarda dosya paylaşma ile ilgili daha fazla yazıya yer vereceğiz. Gelecek yazımızda görüşmek üzere!

Beyza Yaman
Beyza Yaman bilgisayar bilimleri mezunu olup yine ayni bolumde arastirmaci olarak gorev yapmaktadir. Sumbul Sokak'ta teknoloji alaninda yazilar yazmaktadir.

  Türk Musikisinde Edvar Geleneği

  Önceki içerik

  21. Meleklere İman

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir