Güncel

Arabanız Var mı?

0

Dikkat!

Arabalardan çıkan egzoz gazları çevre üzerinde olumsuz ve uzun süreli etkilere neden olur. İnsan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri de bir çok araştırma ile ortaya konulmuş araç emisyonları, hem ani ve hem de uzun vadede etki ettiğinden, küresel ısınmaya sebep olan kirleticiler içinde başı çeker.

Uluslararası bazı çalışmalara göre sera etkisine sebep olan faaliyetler sıralamasında en başta ulaşım ve enerji elde etme çalışmaları yer alıyor. Ulaşım içerisinde ise kara yolu ulaşımı büyük bir paya sahip olduğundan araç kirleticileri günümüzde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Araba kirliliğinin etkilerinin hem ani hem uzun vadeli olabildiğini söylemiştik. Bu sebeple hava, toprak ve su kalitesindeki olumsuz etkileri de çok belirgindir. Kükürt dioksit ve nitrojen dioksit gibi egzoz gazları, bitki örtüsüne, toprağa, suya ve bir çok yapıya zarar verebilecek asit yağmurlarına sebep olabilir. Diğer bir egzoz gazı olan azot oksit dünyayı güneşten gelen zararlı ultraviyole radyasyondan koruyan ozon tabakasının tükenmesine sebep olan gazlardandır.

Saydığımız, araç kaynaklı, tüm bu olumsuz etkiler, araç sahipleri tarafından azaltılabilir.

Bunun için birkaç öneri;

Araç kirliliğinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilmenin bir kaç yolu vardır. Emisyon kirliliğine, en çok eski ve bakımsız araçlar sebep olur. Araç bakımını yaptırmak, mümkün olduğunca yeni model araçları tercih etmek araç kirliliğini azaltabilir. Yeni bir araba satın alırken, yakıt ekonomisi ve çevre etiketini kontrol edebiliriz.  Hibrit ve diğer temiz yakıtlı araç, elektrikli araç, yakıt tasarruflu araç tercih etmek de emisyon oranını düşürebilecek  diğer yöntemlerdendir. Elektrikli ve temiz yakıtlı araçlar kullanımıyla kirletici gazların oluşumu tamamen ortadan kalkmayacağı ancak bu yöntem ile kirletici gaz oluşum oranını azaltılabileceğini unutmamalıyız.

Araç kullanımıyla alakalı, birden hızlanmamak, sert fren yapmamak ve istikrarlı bir şekilde sürerek yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkartmak gibi bazı yöntemler de kirlilik oranlarını düşürebilecektir. Araç bakımını düzenli yaptırmak, lastik kontrollerini yaptırmak, kısa mesafelerde araç kullanmamak, mümkün olduğunca toplu taşıma kullanmak büyük oranla araç kaynaklı kirletici oranlarını düşürecektir.

Bi’ Daha mı Gelicez Dünyaya

Önceki içerik

Don’t Let Them Steal Your Repentance

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Eklenenler

En Son Eklenenler

Arşiv