Güncel

Aranan Kurabiye Tarifi

0

Herkese merhabalar… Biraz beklettim ama beklediğinize değecek, yine çok kolay, çok lezzetli ama en önemlisi çok fonksiyonlu aranan kurabiye tarifi ile karşınızdayım. Tarif defterinizde “Annemin Kurabiyesi” başlığıyla not aldığınız tariften hemen sonra ikinci sırada yer alacak bu başucu tarifi “Aslı’nın Kurabiyesi” başlığı ile yazın, her yapışınızda beni anın olur mu?

Fırına girdiği gibi çıkan, kabarmayan, yayılmayan, pişerken şekli bozulmayan şeker kurabiye tarifi, tam da sizin yıllardır aradığınız tarif. Öyle püf noktaları ile yorulmayacağınız, mutfağa gittiğinizde sizi bu kurabiyeleri yapmaktan alıkoymayacak bir tarif. Haydi o zaman daha fazla beklemeden hemen tarife geçelim, kurabiyeye edeceğimiz iltifatları videoyu izledikten sonraya bırakalım.

Malzemeler:

160 gram oda ısısı yumuşaklığında tereyağı
85 gram pudra şekeri
1 yemek kaşığı nişasta (mısır yada buğday fark etmez)
1 yumurta akı
320 gram un
1 paket vanilya
1 çay kaşığı tarçın (opsiyoneldir, koymazsanız vanilyalı kurabiye yapmış olursunuz)

 

Yapılışı: Un hariç tüm malzemeleri homojen bir kıvam alana dek elimizle karıştırıyoruz. Unu iki aşamada kontrollü olarak ekleyip yoğuruyoruz. Hamuru bir streç filme sarıp 20-25 dk. kadar buzdolabında dinlendiriyoruz. Süre sonunda buzdolabından çıkartıp yumuşamasına izin vermeden merdane ile açarak şekil veriyoruz. 175 derece 10 dakika ön ısıtma yapılmış alt üst pişirme ayarındaki fırında 13-14 dk pişiriyoruz. Her tarifte olduğu gibi derece ve dakikalar her fırında farklılık gösterebilir, bu noktada huylarını bildiğiniz fırınınızla olan tanışıklığınız size yol gösterecektir.

Videoda da gördüğünüz üzere koy karıştır kolaylığında, kıyır kıyır lezzetli bu kurabiyeleri çeşitlendirmek tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. Pişerken formu bozulmadığı için, çeşit çeşit şekillerde kurabiye kalıbı ile keserek çok eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu işlemi çocuklarınızla yaparsanız, büyüdüklerinde nerede olursa olsun duydukları her kurabiye kokusunda akıllarına gelecek harika anılar bırakacaksınız onlara.

Kurabiye kalıbınız yoksa bir bardak marifetiyle düz yuvarlaklar keserek bile yapabilirsiniz. İsterseniz bir köşelerini eritilmiş çikolata ile kaplayabilirsiniz. Çocuğunuzun, eşinizin, arkadaşlarınızın doğum günlerinde bu kurabiyeleri şeker hamuru ile kaplayarak kişiye özel birer hediye haline getirebilirsiniz.

Benim yaptığım gibi desenli merdanelerle açarak hiçbir kaplama gerektirmeden süslü kurabiyeler yapabilirsiniz. Pişerken kabarmadığı için üzerindeki deseni asla kaybetmeyecektir. Desenli merdaneniz yoksa çeyizinizdeki dantelleri çıkarın… Açtığınız hamurun üzerine danteli koyup düz merdane ile üzerinden geçin; böylece deseni hamura çıkartarak örnekli kurabiyeler yapın. Nasıl isterseniz öyle yapın ama bu kurabiyeleri mutlaka yapın. Her evde bulunan ve son kurabiye alınırken yenisi için tarif bakılan o kurabiye kavanozunda 15 gün bayatlamadan saklayabilirsiniz, tabii kalırsa…

Afiyet olsun.

Aslı Patisserie
Hayallerinizin Tadına Bakın...https://www.instagram.com/asli.patisserie/ https://www.youtube.com/c/Asl%C4%B1Patisserie

Çocuklar ve Sınırlar

Önceki içerik

Eğitimcilerin Ergen Bireylere Yaklaşımı

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir