Kültürel

Bayramla Kutlandık

0

Bir kez daha bayram sabahına uyandık. Eksiklerimizle ya da tamamlandığımızı düşündüklerimizle bir kutlamaya hazırlandık. Kimler geldi bayramlaşmaya, öncelikle kimler birbirinin bayramını kutladı?

İlk önce bayramlaşmaya geceden başlayıp gün sonuna kadar bekleyerek rızkın kıymetini arttıranlar geldi. Rızkın sahibinin emri ile arasına bir süre mesafe koyanlar, ruhlarındaki ihtişamı işitenlerin kutlaması ve bayramlaşması her zamanki gibi çok şükürlü oldu.

Sonra rızkın sahibinin bolluğunu kendi rızıklarından vererek dağıtanlarla nasiplenenler bayramlaştı. Gönüllerde kurulan emniyet hissi ile mucize gibi bereketlenen rızık, çaresizliği bitirip kutlamayı arttırdı.

En çok da nemli gözlerinde hüzünle, dudakları da ısrarlı dualarıyla zulüm altında olan kardeşlerini unutmayanlar geldi. Uzakta zorda olanlar ise aldıkları selam ve hissettikleri dualarla mesafeleri kapatarak, yalnız olmadıklarını bilerek ümitle bayramlaştı.

Bayramların süsü, masumiyetin görünen yüzleri çocuklar coşkulu sesleri ile doluştular. Onların hesapsız, endişesiz cennetten gelen coşkularını görmek için bekleyenler hediyelerini vererek bayramlaştı.

Hatta büyükleriyle bayramlaşmak için yollara düşenlerle onların yollarını bekleyenlerin kutlaması da muhteşemdi. Kıymet bilenlerle dualarını eksik etmeyenlerin bayramlaşması her zaman bir şifaydı, vuslattı.

Bir de birbirlerine küs olanlar vardı. Bir türlü affedemeyen ya da affedilmeyenler. Onların da boynu bükük kalmadı. Affetme makamının farkına varıp, karşısındakinin de kusurları için birlikte dua ve tövbe ettiler. Mahcupça sarılıp barıştılar, bu huzurla bayramlaştılar.

Şimdiye dek Zilhicce’nin on gününde gereksiz konuşmayan diller, af dileyen kalpler, çokça veren eller, şifa bekleyenler, gönülden gönüle ulaşan dualar bayramda bir araya geldi. Birlikte hatırladığımız insaniyetimizle, fıtratımızdaki emanetlerle ve varlığımızın onlarla devam edebildiğini bilmekle selamette olmayı, muhabbette kalmayı birlikte kutladık, dua ettik ve bayramlaştık. Kim bilir sizler kimlerle bayramınızı kutladınız, bayramla kutlandınız. Mübarek olsun.

Benzeriyle Evlenmek

Önceki içerik

Oksijen Üreten Kayalar, Ama Nasıl?

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir