Güncel

Dikişe Başlarken

1

Modanın dur durak bilmeyen hızına yetişmek istemiyor ve fazla arayışa girmeden kendi stilinizi kendiniz oluşturmak istiyorsanız, artık dikiş dikmeye hazırsınız demektir. İlk olarak işe basit bir dikiş makinesi edinerek başlayın. Çok fazla özelliği olması harika dikiş dikebileceğiniz anlamına gelmez. Bilinen ve servisine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir marka olması yeterli. İlk kumaş alışverişlerinize saten, şifon, kadife gibi dikimi zor kumaşlarla başlamayın. Pamuklu, yünlü, koton, poplin ve gabardin dokumalar hem dikimi kolay hem de hatayı az gösteren kumaşlardır. Satın aldığınız kumaşları önce muhakkak yıkayın. Böylelikle kumaşların kendine has çekme payını değerlendirmiş olursunuz. Kaliteli bir makas, toplu iğneler, ölçüm için mezura, ütü ,çizgi taşları yahut evde kendi kuruttuğunuz incecik sabunlar da hazırsa artık makineye oturalım.

Makinenize ve kumaşlarınıza dokunun. Makinenizi anlamaya ve tanımaya çalışın. Dikime dair eğitici videolar izleyip kendinizi cesaretlendirin. Amerikan bezi yahut kağıtlara çizdiğiniz çizgiler üzerinden, düz dikiş denemeleri yapın. Makinenizin farklı dikiş tiplerini deneyin. Çokça deneme yapmak sizi makineye yakınlaştıracaktır.

Dikişe ilk başlayacağınız ürünler masa örtüleri, çarşaf ve yastık kılıfı gibi dikiş egzersizlerinizi artıracak kolay ürünler olabilir. Çantanızın içine atabileceğiniz düzenleyiciler, dolap içerisine yerleştirmek için lavanta keseleri hatta kendi tarzınıza uygun mutfak önlükleri dikmek, dikişe yeni başlayanlar için çok iyi alternatiflerdir. Diktikçe ve ortaya ürün çıkardıkça daha çok şevklendiğinizi göreceksiniz. Zamanla salonunuza uygun dekoratif kırlentler dikmek, hatta eski örtüleri yenileme çalışmaları gibi işler bir anda gündeminize oturacak.

Yeni başladığınızda çokça şey dikmek isteyeceksiniz. Heyecanınızı anlıyorum ama acele etmeyin. Klasik düz çan etekler, çocuk etekleri ve pijama gibi kolay modellerden başlamak doğru tercih olacaktır. Dergiler veya internet üzerinden indirebileceğiniz hazır kalıplardan faydalanabilirsiniz. Zamanla kendi kıyafetleriniz üzerinden de biçki yapabilir hale geleceksiniz. Bunun için sürekli dikmek, gerektiğinde bilen birinden yardım almak, eğitici videolar izlemek sizi geliştirecektir. Bir işe başladığınızda bitirmeden yeni bir projeye geçmeyin. Bitmeyen işlerin oluşturduğu dağların yüksekliğini tahmin edemezsiniz.

Anneler ve dikiş öğretmenlerinin hep söylediği “sen işten korkma, iş senden korksun” sözünü sıkça hatırlayın. Hata yaparak nasıl dikildiğini öğrenebilirsiniz. Pratik yapın ve asla vazgeçmeyin. Yeni işler ürettikçe farklı teknikler öğrenip mükemmelleşeceksiniz. Diktiğiniz ürünü ayna karşısında üzerinizde muhakkak prova edin. Eksikleri görmek ve dikişin gidişatını belirlemek için prova önemlidir.

Dikişte en önemli şeyin makine olduğu düşünülse de bilinenin aksine, dikiş makinesi en az kullanacağınız şeydir. Ütü ise her şey. İyi bir ütüleme sonrası diktiğiniz ürüne siz bile şaşırabilirsiniz.

Hayata dair her şey de olduğu gibi iyi dikiş dikmek için ısrar edin. Ürettiğiniz her parçayı ertesi gün giyerek kendinizi motive edin. Modanın devi Chanel gibi ürettiğiniz her şeyi ertesi gün muhakkak giyin. Sadece birkaç saatte dikip kullanabileceğiniz  şeyler sizi heyecanlandırıyorsa, bir sonraki yazıda muhakkak buluşalım.

Unutmayın; moda, avuçlarınızın içinde…

 

Hatay’da İlk Durak: Habib-i Neccar Hazretleri

Önceki içerik

Yeni Vâlide Camii

Sonraki içerik

1 Yorum

  1. Düğme zor diken biri olarak beni bile heyecanlandırdı bir sonraki yazıyı merakla bekliyorum 😊

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Eklenenler

En Son Eklenenler

Arşiv