Güncel

Evsiz Kalmak

0

Evsiz kalmak ne demek? Sokakta yaşamak ne demek? Başını sokacağı bir evi olmayan insan nerede yer, içer, uyur? Onunla da bitmez ki. Banyo yapmak ister insan. Özel (mahrem) bir alanı olsun ister. Arada yalnız kalıp kafa dinlemek ister.

Türkiye’de öyle her gün rastladığımız bir şey olmadığı için “evsiz kalmak” veya “evsizlik” kelimeleri ilk etapta hayal ürünüymüş gibi gelebilir. “Afrika’daki açlık” muhabbetinde olduğu gibi.

Ama ne yazık ki hayal ürünü değilmiş. Bir insan öyle bir anda evsiz kalabiliyormuş. İnsan sokakta da yaşayabiliyormuş (buna yaşamak denirse). Amerika’da bunu gördüm.

Sokağa her çıktığımda iki lokma ekmek için sessizce ve çaresizce nereden geleceği belli olmayan yardımı bekleyen insanlar görmek ve bu durum karşısında eli kolu bağlı olmak canımı çok sıktı. Aradım taradım. “Amerika’daki evsiz insanlar” üzerine yazılmış çok yazı, çekilmiş çok belgesel var. Durumu şu iki temel ve çarpıcı soru üzerinden özetlemeye çalışacağım;

1. İnsan nasıl ve neden evsiz kalır?
2. Evi olmayan insan nasıl yaşar?

Bonus: Diğer insanlar bu durum karşısında nasıl bu kadar kayıtsız kalabiliyor?

1. İnsan nasıl ve neden evsiz kalır?

Kirayı bir hafta geciktirdiği için yazılı uyarı gönderilir: “ya öde ya da üç gün içinde eşyalarını topla çık,” diye. Üç gün sonra kira ödenmemiş ve eşyalar da toplanmamışsa kiracı evden çıkartılır. Öyle bir anda evsiz bırakıyorlar işte.

Amerika’da şehirler geniş topraklara kurulmuş. Mesafeler uzak. Toplu ulaşım kısıtlı. Benzin ucuz. Banka kredisi almak çok kolay. Derken iyi kötü herkesin bir arabası var. Artık evi olmayan bu kişi henüz satmamışsa arabasında yaşamaya başlar.

Söz konusu kişinin kirayı geciktirmesinin sebebi muhtemel banka borçları ve işsiz kalması olabilir.

Ya da çok iyi para kazanan bir bilgisayar mühendisidir mesela. Ama bir sağlık sorunu yaşamıştır ve işinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Hastane masrafları elindeki bütün parasını eritince kira da ödeyemez hale gelir ve evsiz kalır. (Bkz. Amerika’nın sağlık sistemi problemi)

Bu ve benzeri durumların psikolojisini bozduğu söz konusu kişiler evsiz kalmakla batağa daha çok çekilmiş olurlar.

Ev olmayınca; banyo, tuvalet, temiz kıyafet gibi ihtiyaçlarını da karşılayamaz bu insanlar. Bu şekilde tekrar iş bulmaları daha da zorlaşır.

2. Evi olmayan insan nasıl yaşar?

Sizin, benim gibi yaşamadığı ortada. Arabası olan arabada yaşıyor. O da olmayanlar sokaklarda, yol kenarlarında, köprü altlarında, çadırlarda oradan buradan topladığı muşambadan yaptığı “çatı”ların altında yaşıyor.

Yan taraftaki markette her gün tarihi geçmek üzere olduğu için onlarca gıda çöpe giderken elinde tuttuğu bardakla iki kuruş dilenmeye çalışıyor.

Şimdi şöyle de bir durum var; Amerika’da çöpten bir şey almak yasak. Çünkü çöpe giren şey artık belediyenin malı oluyor ve onu alırsan hırsızlıkla suçlanıyorsun. Bir de dilenmek dedim ama dilenmek de yasak. Yani oturduğun yerde kafanı eğip sessizce yardım umabilirsin ama kimseye gözünü dikerek veya para isteyerek huzur kaçıramazsın.

Peki, bu durum karşısında diğer insanlar ne yapıyor?

Binlerce evsiz insandan ancak çok az bir kısmına yetişebilen yardım kuruluşlarını ve bunlara destek olmaya çalışan insanları bir kenara koyalım. İşe, markete, okula vesaire gidip gelirken her gün onlarca evsiz insan gören diğer Amerikan vatandaşları ne düşünüyor?

Merhaba kalvinizm.

Amerika’ya ilk gelen sömürgeciler kendilerinin Tanrı tarafından seçilmiş özel insanlar olduklarını düşünüyorlardı. Bugünkü Amerika bu inanç üzerinde temellendi. (Bunu daha önce ayrıntılı anlatmıştık.)

Sonuç olarak evsizlere bu pencereden bakan diğer insanların kafasındaki düşünce şu: “Demek ki onlar seçilmiş değiller.”

B. Göksoy
Amerika'dan bildiriyor.

  Aziz Olunur mu?

  Önceki içerik

  Doğru Postürün Faydaları

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir