Güncel

Doğru Postürün Faydaları

0

Postür, duruş anlamına gelen tıbbî bir terimdir. Her insan kendisine özgü bir postüre sahip olarak dünyaya gelir. Sahip olduğu postür farkında olarak veya olmayarak değişebilir, gelişebilir. İnsanda doğru postür gelişiminin farkındalıkla meydana gelmesi istenir. Bunun yanında zaman içinde farkında olmadığımız postürel bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Doğru postürün bozulması durumu bireyin maruz kaldığı olumsuz şartlar sebebiyle oluşuyor gibi algılanmaktadır. Oysaki postürel bozulmaların önüne her durum ve şartta doğru duruş yapısını koruyarak geçilebilir. Doğru postürün bozulması sonucu meydana gelebilecek birçok şikayeti de önlemiş oluruz, nasıl mı? Günlük hayatımızda yapabileceğimiz küçük değişiklikler ve farkındalıklarla…

Evet bu kadar kolay ve pratik. 😉

Doğru postür diğer bir deyişle standart postür, fizyolojik ve biyomekanik yönden minimum çaba ile vücutta maksimum yeterliliği sağlayan duruştur. Tanımlamayı daha anlaşılır kılmak için doğru/standart postürün, vücudun dengeli durması sonucunda güzel görünmesi, eklemler üzerindeki zorlanmanın az olması, organların yeterli ve düzgün çalışabilmelerini sağlaması, kişinin kendisini yormadan duruşunu rahatça sağlayabilmesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Doğru postür ile ağırlık vücudun her bölümüne dağılır; şok absorbe edilir; eklemlerin hareket açıklığı korunarak stabilite ve mobilite için gerekli hareketler bağımsız kontrol edilir. Doğru postürden, vücudun maksimum yeterlilikte kullanımı, stres ve incinmelerin mümkün olduğunca minimum düzeyde tutulması anlaşılmaktadır.

Doğru postüre sahip olan bireylerde, omurgaya binen yükler dengeli dağıldığı için ağırlık merkezi dengeli olur, eklem yerlerinde hareket açıklıkları korunur. Böylece hareket için gerekli bağımsızlık alanı sağlanabilmektedir. Doğru postür sağlanamamışsa denge bozukluklarıyla sık karşılaşılır. Bu yüzden doğru postüre sahip olmayan bireylerin kasları aşırı gergindir ve çabuk yorulurlar. Çoğu zaman yaşadıkları spazm ve ağrılarla hareketleri standart şekilde yapmaları mümkün olmamaktadır.

Doğru postürde omurlar, kostalar1 normal eğriliklerinde ve açılarında; alt ekstremite2 kemikleri ise ağırlık taşımada ideal bir duruş ve düzgünlükte olmalıdır. Ekstremiteler gövdenin, abdomenin3 standart duruşuna ve düzgünlüğüne yardım eder.

Doğru postürde göğüs kafesi ve üst sırtın pozisyonu akciğerlerin optimal solunum kapasiteleriyle çalışmasında önemli rol oynar. Başın dik pozisyonda olmasıyla boyun kaslarına binen yükün minimalize edilmesi sağlanır.

Doğru postür bireyin hormon salınımını da etkileyip mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salınımını artırır.

                    لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ فٖٓي اَحْسَنِ تَقْوٖيمٍؗ

Allah Teâlâ Tîn Suresi 4. Ayette “Şüphesiz biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.” buyurmaktadır. “En güzel biçim” diye çevrilen ahsen-i takvîm tamlaması bu bağlamda değerlendirildiğinde, insana Allah tarafından verilen en güzel ve en mükemmel biçim ve yapı anlamındadır. İnsanın ahsen-i takvim olması yeryüzü varlıkları içinde gerek fizyolojik gerekse ruhsal ve zihinsel yetenekler bakımından en mükemmel ve en seçkin canlı olarak yaratılmış olmasını ifade eder.4

Ahsen-i takvîm üzere yaratılan insanın bedeni de diğer tüm sahip oldukları gibi emanettir. Emanet olmasının yanında bir nimettir. Emanetin hakiki sahibi olan yaratıcımız biz kullarını en güzel duruşla yarattığı gibi bir de İslam dini ile nimetlendirip en şerefli hale namzet kılmıştır. O halde bize emanet olan nimetlere sahip çıkmak için her nimetin şükrü kendi cinsindendir sözü gereğince hem bedenî sağlığımız için hem de nimete şükür kabilinden doğru duruşumuzun devamına gayret etmeliyiz. Şartlar ne olursa olsun duruşumuzu bozmamamızın kıymeti ise aşikardır.

1 kosta: Kaburga anlamında kullanılan terim.
2 ekstremite: Kollar ve bacaklar anlamında kullanılan terim.
3 abdomen: Karın içini ifade eden terim.
4 https://kuran.diyanet.gov.tr/mushaf/kuran-tefsir-1/tin-suresi-95/ayet-1/kuran-yolu-meali-5

Nur
Gün geçtikçe değişen yaşam şartları ve çalışma ortamındaki gereksinimler nedeniyle fizyoterapi ve rehabilitasyona duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır.Sümbül Sokak'ta günlük hayatımız için küçük ama önemli, bir o kadar da etkili farkındalıklar kazanmaya çalışarak vücudumuzun işleyiş mekanizmasına muhalif duruş ve kullanımlardan sakınmayı alışkanlık haline getirmeye çalışacağız. Yazılarımız boyunca hakikatte eşsiz ve mükemmel bir varlık olarak yaratıldığına iman ettiğimiz insanın bedenen de kusursuz yaratıldığını akıl gözümüzle bir kez daha görmeyi, ümit ediyoruz. Rızık olarak bahşedilmenin yanı sıra imtihan vesilesi olan sağlığımız daim olsun :)

  Evsiz Kalmak

  Önceki içerik

  Bozdoğan Türküsü

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir