Kültürel

Geçmiş Acı Verebilir

1

Sizler için özgün adı The Lion King olan bizim ise Aslan Kral olarak tanıdığımız 1994 Walt Disney yapımı ödüllü müzikal animasyonu seçtim. Aslan Kral çocuklara özel tasarlanmış neşeli bir film olarak bilinse de aslında babasının ölümünün ardından depresyonla mücadele eden genç aslan Simba’nın öyküsünü anlatır. Aynı zamanda psikolojik açıdan incelediğimizde filmin depresyon, post travmatik stres bozukluğu, yasın aşamaları, bilişsel çarpıtmalar, çocukta keder duygusu gibi birçok kavramı içinde barındırdığını keşfedebiliriz.

Simba babasının ölümüne tanık olur ve bu olayı kendi suçuymuş gibi içselleştirir. Bu şiddetli stres yaratıcı durum karşısında kaçma iç güdüsü ile hareket eder. Kaçma, tehdit edici durumlar karşısında vücudun verdiği tepkilerden biridir. Simba da bu travmatik olayı bastırır ve reddeder. En yakın arkadaşı ile dahi kendisine acı veren konuları konuşmaktan kaçınır. Acıdan kaçar. Üzerinden geçen yıllara rağmen geri dönmeye cesaret edemez.

Sizinle paylaştığım sahnede geçmişte yaşadığı topraklara kendisini geri döndürmek için gelen usta Rafiki ile Simba’nın konuşmasını izliyoruz. Konuşma başlangıcında kendisini kaderinin çaresiz bir kurbanı olarak gören, geçmişindeki acıdan kaçınan Simba’dan hayattaki sorumluluğunu eline alarak bir tercih yapan, değerleri uğruna hareket etmeyi seçen Simba’ya doğru bir dönüşüm görüyoruz.

Kaçmak, kaçınmak, acılarla yüzleşmekten uzak durmak kişiyi değer odaklı yaşamdan uzaklaştırır. Kişinin idealindeki benliğe ulaşabilmesi, arzuladığı hayata kavuşabilmek için kararlılıkla bir seçim yapması, hatta zaman zaman kendisini rahatsız eden duygularla, olmak istediği noktada değerleri doğrultusunda davranış göstermesi gerekmektedir.

Sizler bu filmi daha evvel seyrettiniz mi? Film hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum. Geçmiş deyince hangi duygu ile yüzleşiyorsunuz? Değer odaklı yaşam, ideal benlik dendiğinde zihninizde neler canlanıyor? Değerleriniz için neleri göze alabilirsiniz?

Geçmiş acı verebilir. Acıyı unutmak için ya ondan kaçarsın ya da ders alırsın.

Ders alanlardan olduğumuz bir hayat hayaliyle, Ayşenurma Kıdemli Şehir İstanbul’dan bildirdi.

Yeryüzünü Dengede Tutan Dağlar

Önceki içerik

En Başarılı Su Filtresi

Sonraki içerik

1 Yorum

  1. Aslan Kral’ı izleyeli uzun zaman oldu. Bu yazının üzerine tekrar izlenir, daha bilinçli bir şekilde tabi 😀

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir