Bizim İnsanımız Güzeldir

Hanife Teyze

2

Bizim buraların köyleri çok güzeldir. Bazıları biraz sapadır ama hiç yormaz, yeter ki doğru yoldan şaşma. Bursa’nın Keles kasabasına bağlı Sorgun Köyü ise Bebekçi Hanife teyzenin köyüdür. O bizim buraların en büyük zanaatkarlarından. 80 yaşında. Osmanlı’dan kalma dokuma geleneğini sürdürdükleri köyde atalarından kalma antika tezgahlarda dokudukları kıyafetlere ilgi azalınca o da bu kıyafetlerin minyatürlerini hazırlayarak oyuncak bebekleri giydirmeye başlamış.

Kıyafet deyince öyle tek parça bir elbise gelmesin aklınıza, allı pullu yöresel kıyafetler. Kat kat; fistanı, basması, dokuması, boncuk işi, alınlığı, patiği… Her bir yerinden emek fışkıran kıyafetler. 45-50 yıl evvel başladığı bu işle aile geçimine katkıda bulunmaya başlamış. Köyü gezen yerli ve yabancı turistler tarafından bebekler ilgi görmeye başlayınca da yaptığı işi köyün kadınlarına da öğreterek geçimlerine katkıda bulunmalarını sağlayıp işsizlik sebebi ile köyden kente göçleri engellemeye uğraşmış. Köyüne aşık. Gelenek göreneklerini yaptığı işinden giydiği kıyafetlere değin yaşatıyor. Bu yaşta hiç üşenmeden yaptığı ince işçiliğini, zanaatını ve bebeklerini gelin sizler için hazırladığımız videomuzda kendi sözlerinden dinleyelim.

 

Ah be Hanife teyzeciğim! Seni her seyrettiğimde o doğallığından, gönül saflığından gözlerine yansıyan güzellik yüzümde tebessüm bırakırken sözlerin içimde dünyadan çok uzaklara ait bir duygu seli oluşturup göz pınarlarımı dolduruyor. Ömrün bereketli olsun.

Gizlihazine

16. Allah Hayrın ve Şerrin Yaratıcısıdır

Önceki içerik

Remains Of The Day (Günden Kalanlar)

Sonraki içerik

2 Yorum

  1. MasaAllah teyzemin emeğine sağlık umarım böylesi değerlerimiz nesilden nesile devam eder..🥰Özlem hanımcığım sizinde emeğinize sağlık çok güzel bi söyleşi olmuş..👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻❤️

    1. Merhaba Ayşenur hanım.✋ Sizlerle aynı temennideyiz. Çok teşekkür ederim 🌹

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir