Âb-ı Hayat

İlâhî Ente Maksûdî ve Rıdâke Matlûbî

7

Ya İlahî, maksadım sensin ve amacım senin rızanı kazanmaktır.

Köşemizdeki ilk yazımıza Esmaü’l-Hüsna olarak bildiğimiz Allah’a (c.c) ait güzel isimlerden  Tevvâb ism-i şerîfini tanımak gayretiyle başlayacağız.

Her hayrın başı besmele olduğu gibi her salih amelin öncesi de tövbedir. Zira tövbe, yapılacak olan  ibâdetin, zikrin, fikrin, her güzel amelin katışıksız olarak sinelere nüfuz etmesi için ilk şarttır. Tevb kökündeki geri dönen, aslına yönelen, fıtratına rücu eden gibi manalar bugün altı cihetten gaflete düşmeye meyyal (eğilimli) olduğumuz her an Tevvâb isminin koşulsuz kucaklamasına sığınmamız gerektiğini anlatır.

Tevvâb, tövbeleri çokça kabul eden, bu işi her an kesintisiz yaparken bunu yapmaktan sıkılmayan şeklinde açıklanır. Bu isim üzerinde daha detaylı düşündüğümüzde ise tövbe etmek için gerekli olan her aracın hâlihazırda Allah Teâlâ tarafından bize verildiğini görürüz.

Tövbe edecek azalar ile beraber o yalvarışın, pişmanlığın, en ince hissiyatın da Tevvâb olan Allah (c.c.) tarafından lütfedildiği farkındalığını yaşadığımızda geriye sadece  bizim acizliğimiz kalır. Bu acizlik içinde idrak ederiz ki günahına tövbe eden kul tövbenin sahibi değildir ve bütün tövbelerin sahibi ve kabul edicisi Allahu Teâlâ’dır. “Sana güzel bir bahçe, kazma, kürek veriyorum bunlarla günahını göm, gözyaşınla sula, oradan sana has bir çiçek çıkartacağım” diyerek bu kâinatın da sebeplerinin de yaratıcısı olduğunu bildirir. Kullarına tövbe yollarını açan O’dur.  Bu hal içerisinde kulun üzerine düşen tek şey Allah’ı unutarak işlediği günahın pişmanlığıdır.

Bu güzel ismi düşünürken tertemiz anların başlangıcı için zihnimizde hep taze tutmamız gereken şey; Âlemlere Rahmet Efendimiz’in (s.a.s.) “Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir.” hadis-i şerifidir.

Zira Tevvâb olan Allah (c.c.)

Tövbe edip iman edenleri,
Tövbe edip çokça temizlenenleri,
Tövbe edip ibadet edenleri sever.

YAKARIŞ…

Alemlerin Rabbi olan Allah’ım… Bütün esmâü’l hüsnânı şefaatçi yaparak sana niyaz ediyoruz, yalvarıyoruz; bizleri, isimlerini güzel bir ayna olarak gören ve gösteren, okuyan ve okutturan, anlayan ve yaşayan, güzel isimlerinin manasını anlayarak onunla ahlaklananlardan kıl. Sana halisane kul, Efendimiz’e (s.a.s) layık ümmet eyle.

Ey kullarının tövbelerini çokça kabul eden Tevvâb, bize makbul bir tövbe nasip eyle. Âmin.

Gönül Tahtımızın Yegâne Sultanı

Önceki içerik

Din-İman Meselesi

Sonraki içerik

7 Yorum

 1. Allah razı olsun kardeşim.Esma ül Hüsnadan Tevvab İsm i Şerifini bize tekrar hatırlatmanız çok manidar olmuş.Rabbim günahlarına bol bol tevbe eden kullarından eylesin

 2. Amin.
  Âlemlere Rahmet Efendimiz’in (s.a.s.) “Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir.” sözünü her işittigimizde kalbimize sürûr veren bir müjde olarak bizlere hatırlatmışsınız.
  Lutfuna elhamdülillah.

 3. Aminnn aminnnn Allah razı olsun🌹

 4. Rabbim tövbeye tövbe edenlerden olmayı nasip etsin. Bu güzel yazı için Allah razı olsun.😊

 5. Özellikle şu günlerde tövbe etmenin önemini daha iyi anlıyoruz… Ne kadar güzel anlatmışsınız <3

 6. “Tövbe edecek azalar ile beraber o yalvarışın, pişmanlığın, en ince hissiyatın da Tevvâb olan Allah (c.c.) tarafından lütfedildiği farkındalığını yaşadığımızda geriye sadece bizim acizliğimiz kalır”

  İşte bu bakış açısını kazanabilmek ne güzel,
  Yüreğinize sağlık

 7. Aminn Aminn Rabbim cumlemizi halisane tovbe eden kullarinin zumresine dahil eylesin

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir