Güncel

İnternet Hız Testi

4

Bir yılı aşkın bir süredir Covid-19 dolayısıyla hepimiz evlere kapandık ve her türlü işimizi dijital platformları kullanarak gerçekleştirmek zorunda kaldık. Her ne kadar eskiden de interneti yoğun bir şekilde kullanıyor olsak da, şu anda bu kullanım oranı bir kaç kat daha arttı. Evden çalışanlar toplantılarını Zoom, Skype gibi programları kullanarak gerçekleştirirken, yine okul dersleri de Zoom, EBA gibi programlar üzerinden işleniyor. Dolayısıyla video aramalar ve eğitim videosu izlemek günlük rutinimiz haline geldi. Yoğun video etkileşimleri ise eğer internete erişim hızı düşükse sık sık kesintilere sebep olmakta. Bu sebeple bu yazıda internet hızınız nedir ve bunu nasıl ölçebilirsiniz konusunu ele alıyoruz.

Web üzerinde internet erişim performansını ölçen oldukça fazla site var ve biz de bunlardan birini kullanacağız. Öncelikle bir internet tarayıcısı açıyoruz ve bir hız testi sağlayıcısı kullanıyoruz. Biz Türkçe olması ve detaylı bilgi vermesi sebebiyle Chip teknoloji dergisi tarafından sağlanan hız testini kullandık. Testi başlat butonuna tıklayarak işlemimizi başlatıyoruz ve Resim1’deki gibi bir sonuç alıyoruz. Şimdi teker teker burada gösterilen her bir maddenin ne olduğunu açıklayalım.

Resim 1. İnternet hız testi ölçümü

İndirme Hızı: Bu ölçüm bilgisayarın internet üzerinden hangi hızla veri indirebildiğini gösterir ve Mega Bit Per Second (Mbps) birimiyle ölçülür. Bilgisayarda genel olarak uğraştığımız müzik indirme, web’de gezinme, video arama yapma ve video izleme gibi fonksiyonlarda indirme hızının etkisi büyük. Dolayısıyla internet hizmeti satın alırken bu değere bakmak ve servis sağlayıcısının (ör. Türk Telekom, Turkcell) sunduğu değerin yüksek olmasına dikkat etmek gerekir. Tabii ki bu değerin artmasıyla fiyatın artışı da genelde paralel olarak artmaktadır. Bu yüzden fiyat-hız karşılaştırması yapılarak size en uygun paketi seçebilirsiniz.

Yükleme hızı: Bu değer bilgisayarın internet üzerinden başka bir bilgisayara hangi hızla veri yükleyebildiğini gösterir ve Mega Bit Per Second (Mbps) birimiyle ölçülür. İndirme hızında olduğu gibi bu değerin yüksek olması daha iyidir fakat genel olarak bu değer servis sağlayıcısı tarafından indirme hızına göre çok daha düşük sunulur. Mesela karşı tarafa bir ses dosyası, video, mail göndereceğiniz zaman bu hızın yüksek olması sizin bu dosyayı daha hızlı bir şekilde göndereceğiniz manasına gelir.

Gecikme Değeri : Bu değer bir bilgisayardan gönderilen ve ping olarak adlandırılan bir sinyalin ağ üzerinden diğer bilgisayara gönderilmesini sağlayan bir ağ destek servisi ile ölçülür. Bu sinyal milisaniyelerle (ms) ölçülür ve ağ üzerinden gönderilen bir paketin diğer bilgisayara ne kadar sürede ulaşacağını ve sinyal geri gönderilerek geri dönme süresini hesaplar ve bu ölçüm gönderilen ve alınan bilgisayar arasındaki gecikme süresi olarak belirlenir. İdeal olarak 10ms ila 40ms arasında olur ve ne kadar düşükse internet hızınız o kadar yüksektir.

Bu testi telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden yaparak internet hızınızı ölçmeniz mümkündür. Fakat testi gerçekleştirirken tüm indirme ve yükleme işlemlerini durdurmanız, ayrıca testi wifi üzerinden değil mümkünse kablolu bağlantı üzerinden yapmanız (eğer bilgisayar kullanıyorsanız) tavsiye edilmektedir.

Bu haftalık yazımız bu kadar! Umarız faydalı olmuştur. Gelecek haftalarda görüşmek üzere!

Cupcake Mutluluktur

Önceki içerik

Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan

Sonraki içerik

4 Yorum

  1. Nperf’in websitesi olan https://internethizitesti.com den test yaptigimda ve Ookla dan baktigimda iki ayrı sonuc cikiyor. neden acaba ?

  2. Merhabalar! Acaba aldiginiz sonuclar birbirine yakin mi yoksa uzak mi acaba? Mesela ben farkli sitelerden 10.87, 10.81 veya 10.91 gibi sonuclar aldim. Bunlar birbirine cok yakin rakamlar ve normal sartlarda olasi bir fark. Bu fark anlik olarak ag yogunluguna veya kullanilabilen bant genisligine gore degisebilir.

  3. Yazınızda nperf ile ölçüm yapmışsınız. Alternatif olarak Speedtest ve fast ile de test yapılabilir. Speedtestin trde serverları var fakat fast.com un serverları yurtdışında. Bu nedenle fast yurtdışı hız testi için kullanılabilir.

    1. Bu ayrinti icin tesekkur ederiz. Nperf’i secmemin ozel bir sebebi yok. Dolayisiyla onerdiginiz siteler de kullanilabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv