Kültürel

Kör Çiçek

5

Ben, Çiçek gelin. Anadolu’daki gelinlerden herhangi biriyim. Oğuzun sağ kolundan Bayat boyundanım.

Erlerimiz erdir.

Biz gelinler er yolu gözleriz.

Hem gözler hem de göz göz olan hasretimizi tezgahlarda ilmek ilmek bağlarız. Derdi çekene uzundur yollar. Bilirim dokunan her kilim bir sevdadır, bir mektuptur, bir umuttur. Okuyabilene.

Gündüz bağ bahçe işleri. Gece olup hasret kandillere düşünce biz gelinler de otururuz tezgah başlarına. Gece kandili uyanık olan her ev, sevda yüküne gebedir. Dize dize şiirler yazarız kök boyalı ipliklerle. Gözlerinin karasına kuyulara düştüm Yusuf’um. Her bir düğüm hasretimin nişanıdır. Gecenin ucu sanki gündüze erişmez. Ağlamak ne çare. Gözümden akamayan yaş yüreğimi dağlar. Nefes alamadığım anlarda bir serinlik beklerim.

Hani yola düşmeden anlattığın kutlu sevda vardı ya, hani ulu peygamberimize Ayşe anamız sormuş, beni ne kadar seviyorsun diye, peygamberimiz de demiş ya hani “kördüğüm gibi” diye. Sen daha güzel anlatmıştın Yusuf’um. Her attığım ilmeğin sonuna salavat eklerim ve kördüğüm gibi derim. Her ipi ayrı eğiririm. Hasretimin rengine göre geçiririm tezgahtan. Kilime uzun uzun yollar işlerim bir an önce gelesin diye. Kuşağımı dört yerinden bağladım. Köyün en yüksek tepesinde bir nal şıkırtısı, bir yaprak hışırtısı… Yolunu kördüğüm gibi beklerim.

Günleri, ayları, yılları art arda sıraladım her düşen takvim yaprağında Yusuf’um. Seni beklerken gözlerimin feri çekildi. Nihayet kilimin son ilmeğinde mektubun ulaştı elime. Kördüğüm gibi yazmışsın. Ve bu dünya gözü ile gördüğüm son şey senin kördüğümün oldu. Gözlerim görmez oldu sevda yükünden.

Duydum ki dokuduğum kilim, Afyon Bayat’ın Kör Çiçek Kilimi diye nam salmış. Kilim deyip de ayağının altında basıp geçmeyesin. O kilimlere ne elemler, kederler, sevdalar ne umutlar ince ince işlidir bir bilsen. Destan olmak kolay mı? Kilime işledik destan gibi sevdamızı. Bizim sevdamız da böylelikle dilden dile dolaştı.

Siz sevgiyi kuru gürültü, boş laf mı sandınız yoksa? Aşk dediğiniz, sevgi dediğiniz yol gözlemenin adıdır. Dirayetle yol gözleyen herkese selam olsun vesselam.

R.T.
Her şey hikayeyken bizde kendi hikayemizin peşine düşmüş bir yolcuyuz.

Hz. Bilal-i Habeşî

Önceki içerik

Tüketim Çağında Hakikate Öykünen Sanat-I

Sonraki içerik

5 Yorum

 1. Allah razı olsun. Kör düğüm aşklar bu kadar guzel anlatılırdı…..

 2. Ve bu dünya gözü ile gördüğüm son şey senin kördüğümün oldu. Gözlerim görmez oldu sevda yükünden.🌹🌹🌹

  Ah Çiçek gelin ..

  Kaleminizle değil kalbinizle yazdığınız o kadar belli oluyor ki.
  Dirayetle yol gözleyenlere selam eden size de selam olsun.🌹🌹🌹

 3. Bir kez okudum sonra tekrar okumak için sayfayı açtım. Çok içten çok güzel bir yazı olmuş.

 4. Aşkı ne kadar guzel anlatmışsınız
  Aşk ne kadar kutsal ve değerli biz meğer ne kadar hafife alıyor musuz
  Elinize kaleminize yüreğinize sağlık ❤️

 5. Ağzınıza yüreğinize sağlık sıcacık içimi ısıttınız iyiki varsınız💫

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv