Mahfil

Mahfil Zamanı

0

Sümbül Sokak’ın yazı faaliyetinin bir meyvesi olarak Sümbül Sokak Mahfil nasıl ortaya çıktı dersiniz?

Kendi kendinize evinizin oturmaktan biraz da gevremiş o koltuğunda çayınızı içip iyi bir şeyler yapabilmenin yolunu sorguladığınız elbette ki olmuştur. Bu bizim de birçok kez yaşadığımız anlardan biridir. İki yıl önce sokağımızda bir yıllık adımlarımız yeni bir döngüye hazırlanırken bu adımları genç ayak sesleri ile yeşertmenin bizi güzelleştireceğine olan inancımız hayallerimizi süsledi. Bu hayalin imkanını bir müddet düşündük. Ayrı ayrı koltuklarda fakat aynı inanç ve heyecanla elimizde birçok çayı soğuttuk. Sonra gönlümüzdeki düşünceler kafa kafaya vermekle bir surete büründü. Akran genç hanımları bir araya getirmek, tanışmalarına, ülfet ve arkadaşlık ile birbirlerini ileri bir noktaya taşımalarına ayaktaş olmak istedik. Bunu yaparken ilmî, örfî, kültürel ya da güncel bir bilişe bağlayarak ortaya koymanın güzel bir hareket noktası olacağına kanaat getirdik. Küçük büyük gayretleri üst üste koyup bir yol haritası çizdik. Gönlümüzde olanla fikrimizde olan birleşince işte bizim vazgeçilmez mottomuz da ortaya çıkmış oldu: “İyi muhabbet, iyi çay, iyi arkadaşlar.” Bu bizim de tecrübe ettiğimiz güzel şeylerden biri.

Bu basit ama samimi ifade yapmak istediğimizin hakikatli bir ifadesi. Kıymetli bir muhabbetin, güzel bir çayın ve iyi arkadaşların olduğu bir ortam belki size dünyayı değiştirecek hazırlığı vermeyebilir fakat insanı onaran ve inşa eden dokunuşu sağlıyor. Nereden biliyorsunuz diye sormayın, bunu bir senelik tecrübe ile söylüyoruz. Birliğin bereketi hep işaret edilmiştir. Birliktelikle onarılan ve inşa edilen insan gelecek için bir tohumdur. Yarının hazırlığı içinde olanlar için bu da güzel bir şey değil mi?

Tüm bu anlatılan kısım nasıl ortaya çıktığıydı Mahfil’in. Peki şimdi gelelim nasıl işlediğine.

Sümbül Sokak Mahfil 18-35 yaş arası hanımlara yönelik çalışmaların yürütüldüğü eğitim-atölye programı olarak bu yolu adımlamaya başladı. Güz ve bahar döneminde online kayıt sistemi ile başvuruların alındığı bir sistemi var. Bu başvuruları sitemizdeki ilgili duyurudan veya instagram üzerinden yayınlanacak link ile gerçekleştirebileceksiniz. Gerekli duyurulara başvuru için yeterli zaman oluyor. Belirli bir mekanımız şu an için yok fakat bizlerle elele vererek güzelliklerin daha rahat imkanlar ile ulaşmasını sağlayan vakıf ve dernekler ile işbirliğimiz var.

Her ay farklılık gösteren eğitim günleri ile atölye günlerini on beş günlük devridaimle sürdürüyoruz. Amacımız; uzman eğitim kadromuz ile pek çok sahayı ilgilendiren güncel durum ve konuları teorik bilgi anlamında da birlikte konuşabilmek ve mekanların manevi atmosferi ile bütünleşerek aynı sofra etrafında buluşabilmek. Bu amaç doğrultusunda geçen sene 4 eğitim semineri, 6 atölye, meşk eğitimleri, eğitim koçluğu programı, öğrenci sunumları ve bir sofra etrafında bolca sohbet gerçekleştirdik. Siz de bu eğitim ve atölyelerin neler olduğunu merak ediyorsanız faaliyetler sekmemizi tıklayarak süreç içinde fikir sahibi olabilirsiniz. Bu da size sokaktan size bir Mahfil selamı olsun. Hoşça kalınız efem.

Proje Danışmanları: Melike Ünal, Hatice Yılmaz, Arzu Şen

Proje Yürütücüleri: Fatma Nur Samur, Yasemin Akkuş, Arzu Şen, Beyza Özdemir, Sündüz Öztürk, Emine Korkmaz, Tuğba Tan

Sümbül Sokak
https://www.instagram.com/sumbulsokaktasiniz/

Mevlana Cevizi

Önceki içerik

Uçan Terlik Geliyor

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Eklenenler

En Son Eklenenler

Arşiv