Kültürel

Mevlevi Dedesi

0

Aşağıda Ahmet Yakupoğlu’nun 28×38 boyutlarındaki tuval üzerine yağlı boya tekniği ile yapmış olduğu Mevlevi Dedesi’ni görmekteyiz.

Sanatçı eserine isim verirken Mevlevi Saatçi Akif Dede, 1001 gün çile çıkarmış ve şeyh olmuş diye şerh düşmüş.

Mevlevi Dedesi tuvalin tam ortasına tek başına bir figür olarak yerleştirilmiş. Çalışılmak istenilen figür realist bir şekilde ortaya konulmuş.

Ahmet Yakupoğlu’nu Ayasofya Sebili yazımızdan da hatırlarsınız. Orada da bahsettiğimiz gibi kendisi Hoca Ali Rıza ve Süheyl Ünver tarzının son temsilcisidir. Peki, bu nasıl bir tarz? Yaşadıkları anı ve gezip gördüklerini, orada belgeleyen izlenimci ve realist bir üslup diye açıklayabiliriz. Sanatçı bu sayede eski İstanbul sokaklarının, kabristanlarının, hatta başka şehirlerin (Kütahya, Konya, Bursa) sokaklarının, kabirlerinin, hazirelerinin hakkında bilgi edinmemizi büyük ölçüde sağlamıştır.

Eserde mavi ve kahverengi tonlarının çoğunlukta kullanıldığını görüyoruz. Yakupoğlu’nun kalın fırça darbelerini, renk geçişlerini net şekilde görmek mümkün. Şeyh Efendi dizlerinin üzerinde oturur şekilde resmedilmiş. Oturmuş bir figürün hareketli figürlere kıyasla sakinliği, durağan hali vardır.

Sakin, Arapça kökenli bir kelimedir ve bir yerde ikamet eden, oturan, hareketsiz, durağan anlamında kullanılagelmiştir. Sakinlik hayatımızın çoğu yerinde bizlere lazım olan şeydir. Dikkatlice düşünebilmemizi, fehmetmemizi, tefekkür etmemizi sağlar. Kelimenin oturan, hareketsiz kısmı üzerinde biraz daha düşünelim. Bu kelimeyi ‘falanca mahalle sakini’ gibi, orada devamlılık gösterip, sürekli bulunan kişi anlamında da kullanırız. Burdan hareketle şimdi şunu soralım: Bizler hayatımızın hangi anında sakin olabildik? Atalete kapılmadan istikamet üzere sakin adımlarla gidebildik?

Aynı yerde durarak, tembellik etmeden yol katetmeyi yıllar önce Hz. Pir Mevlana bizlere sema ile anlatmış. Semazenler her bir selamda bir üst kademeye geçerler ve bunu bulundukları yolun sakinliği, devamlılığı ile yaparlar. Mevlevi Dedesi’nin oturmuş şekilde resmedilmesi belki de bunlardan haber vermektedir.

Bir Çorapla Ne Yaparsın?

Önceki içerik

Çocukların Damak Tadı Nasıl Bozuluyor?

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir