Güncel

Minik Moda Sözlüğüm II

0

Çocukluğumun geçtiği yıllarda moda sadece mağaza vitrinlerinde sergilenirdi. Anneannelerin ördüğü kazakların altına, anneler hemen vitrinde gördüğü eteğin aynısından dikiverirdi. Modellerin isimleri belliydi.  Tekstil sektörü önceleri yaz ve kış olmak üzere yılda iki ayrı koleksiyon hazırlarken, artık yılda 6-8 koleksiyon hazırlıyor. Hal böyle olunca değişen talepler doğrultusunda yeni modeller üretiliyor. Ben klasikten yanayım aradığım basit bir pantolon, deyip mağazaya girdiğinizde, gördüğünüz etiketler karşısında şaşırıyor olmanız gayet doğal. Çünkü her şey çok hızlı değişiyor. Bugün geçen ayın konusuna devam niteliğinde bu yeni terimlerden ilk akla gelenleri konuşmaya devam edelim:

  • Oversize: Kelime olarak büyük beden anlamına gelse de geniş ve rahat kesim demektir. Büyük beden insanların giyebileceği kıyafetler değil, rahat ve bol giyinmek isteyenlerin tercih edebileceği ürünlerdir. Salaş duran tişörtler, kazak veya montlar biraz daha dar kesim pantolon ya da eteklerle kombinlenebilir.
  • Slim Fit: Kelimenin tam karşılığı olan dar kalıp anlamına gelir. Kişinin tam üzerine oturan, dökümlü olmayan kıyafetlerdir. Esnek kumaşlarla karıştırmamak gerekir. Slim fit; tam anlamıyla vücudu saran kalıplarla hazırlanan kıyafetlere denir. Bu tür kıyafetler muhakkak denenerek satın alınmalı ve vücut yapısı uygun ise tercih edilmelidir.

  • Boyfriend jeans: İsmi itibariyle erkek tipi pantolon kalıbıdır. Basen kısmı düz ve bacakları bol olduğundan rahat bir kesimdir. Boyu diğer jean modellerine göre daha uzundur ve bu yüzden genellikle paçaları kıvrılarak kullanılır. Bol ve salaş modellerdir. Genellikle uzun boylu bayanların tercih etmesi daha uygundur.
  • Mom jeans: 80’lerin sonunda kullanılmaya başlayan; annelerin her daim hareketli yaşamlarında rahat kullanımları için tasarlanmış bir kalıptır.  Yüksek belli oluşu ve bacak genişliğinin rahat olması sebebiyle aktif iş hayatınız içinde rahatça tercih edebilirsiniz. Boyfriend jean ile arasındaki fark nedir diye soracak olursanız; adı itibariyle boyfriend jeanler sanki bir erkek pantolonu giyiyormuşsunuz gibidir. Daha düz ve sert kesimli pantolonlardır.

Tüm bunların yanı sıra belki de günlük hayatta sıkça kullandığımız ancak moda dünyasındaki karşılığını bilmediğimiz  birkaç terim daha var:

  • Vintage giyim: Vintage kıyafet denince akla ilk gelen eski, ikinci el kıyafetlerdir. Ancak bir kıyafetin vintage kabul edilebilmesi için belli bir döneme ya da belli bir tasarımcıya ait olması gerekir. Ait olduğu zamanın özelliklerini taşımalıdır. Tüm bunlar dikkate alındığında vintage kıyafet ve aksesuarların özel parçalar olduğunu söyleyebiliriz.
  • Retro: Retro eski dönemlere ait kıyafetlerin bugüne uyarlanarak hazırlanması demektir. Geçmişte çok popüler olan parçaların güncelleştirilmesi ve yeni ürün haline getirilmesidir. Sadece modeller değil desenler, nakışlar ve renklerde retro detaylardır. Büyük vatkalı gömlekler, puantiyeli kumaşlar retro kıyafetler denince ilk akla gelenlerdir.
  • Houte couture: Kişilerin kendi özel tercihlerine uygun, sipariş üzere hazırlanan özel giyim anlamına gelir. Fransızca’dan çevrilmiş bir terimdir. Houte couture; yüksek gelir sahibi kişilere hitap eder. Ancak her özel dikim houte couture değildir. Gelinlik de bu gruba girse de; bir moda evinin houte couture olabilmesi için hem günlük hem de özel giyimi yüksek dikiş kalitesiyle hazırlayabiliyor olması gerekir. Tamamen el dikimi, yüksek el becerisi ve tecrübeye dayalı olan bu atölyeler, zengin bir dekorasyona sahip olup houte couture sendikasına üye olmak zorundadır.

Zamanla tükenen her şey gibi moda da kendini tekrar etmekten geri durmuyor. Bu yüzden modayı, durmadan değişen mağaza vitrinlerinde arayarak zaman kaybetmeye gerek yok. Uzaklara gitmeyin. Moda; giyinme ihtiyacını en doğru tercihlerle karşılayabilmektir.

Medine Tren İstasyonu ve Amberiye Mescidi

Önceki içerik

Su Hakkında Bilmediklerimiz

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir