Güncel

Özel Gün Elbisesi

0

Malum yaz yaklaştıkça davetiyeler de gelmeye başladı. Gardıropların en arkalarına el atıyoruz bu kez. Düğün, nişan, mezuniyet, davet  gibi organizasyonlara katılırken giydiğimiz kıyafetleri konuşalım diyorum. Ne giyeceğimizi bilemediğimiz ya da bazen uygun model bulamadığımız zor bir mesele bu. Haydi başlayalım; nedir bu özel gün elbisesi?

Özel gün elbisesi; günlük ve rahat  kıyafetlerimizin dışında; el işçiliği yoğun, kalıp ve model ayrıntısı fazla olan, özel gün ve organizasyonlarda kullanılan gösterişli elbiselerdir. Gözleri kamaştıran taşlar, pullar, payetler, ipekler, şifonlar, taftalar ilk gözümüze çarpacak olanlardır. Model seçimine gelmeden önce katılacağımız davetin nerede olacağı ve mevsim şartlarını düşünmek gerekir. Ardından vücut tipine uyumluluk da dahil edilerek kumaş ve model tercihine geçilebilir.

Sanıldığının aksine bir elbisenin  özel gün elbisesi olabilmesi için kullanılabilecek her türlü abartıya sahip olması gerekmez. Oldukça yalın tercihlerle de şıklığı yakalayabilirsiniz. Çok sevdiğiniz bir yakınınızın düğününde ona eşlik edebilmek için moda olduğu gerekçesiyle asla tarzınız olmayan abartılı modellere yönelmeyin.

Gece elbiselerinde işlevsellik çok ön planda olmasa da, rahat hareket edebileceğiniz bir modelde karar kılmakta yarar var. Modern çizgiler, yeni tasarımlar ve detaylar cazip gelse de katılacağınız davette başka bir çok kişi tarafından da tercih edilebileceği ihtimalini unutmayın.

Seçtiğiniz elbisenin kumaşı, modeli, üzerindeki işleme ya da dantel yoğunluğuna bağlı olarak ayakkabı, çanta ve eşarp gibi tamamlayıcı ayrıntılarda sade kalmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca tek renk olmaya çalışın. Olduğunuzdan daha ince görünmek niyetinde iseniz açık renk ve parlak kumaşları kenara kaldırın. Koyu renkler, dökümlü kumaşlar ve doğru aksesuar seçimiyle daha ince bir görünüm yakalayabilirsiniz. Kumaş seçiminde saten ilk tercihleriniz arasında olmasın. Parlak satenler iyi işçiliği dahi kötü gösterebileceği gibi, kullanımları da hayli zordur.

Katılacağınız davete göre elbise yerine tüm detayları üzerinde toplayan tek bir parça belirleyebilirsiniz. Örneğin şık bir eteği sade bir ceket yada gömlekle tamamlayabilir; ya da gösterişli bir ceketi sade bir pantolonla kullanabilirsiniz.

Gece elbiseleri yüksek maliyetli ürünlerdir. Satın almak yerine kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Bir modele karar vermeden önce muhakkak deneyin. Başkası üzerinde beğendiğiniz bir elbiseyi giydiğinizde aynı etkiyi görmeyebilirsiniz.  Moda bazen yanlış yönlendirmeler yapabilir. O yüzden özel dikim yaptıracak olsanız da seçtiğiniz model hususunda emin olun.

Ayrıntıdan hoşlanmam  diyorsanız Chanel’in 1926’da hazırladığı “Küçük Siyah Elbise” koleksiyonuna bir göz atın derim. Sade ancak kaliteli  kumaştan hazırlanmış  siyah bir elbise ile düşündüğünüzden çok daha şık olabilirsiniz. Ayrıca sürdürülebilir sayılabilecek bu hareket ile hem kesenizi korur, hem de yıllarca farklı farklı kombinleyebileceğiniz  şahane bir elbiseye sahip olursunuz. Siyah elbiseyi tek parça bir ferace ya da kimono  olarak da yorumlayabilir; farklı aksesuarla onlarca kombin yaparak farklı davetlerde kullanabilirsiniz.

Abiye elbiseler de model belirlerken yaş detayını da belirtmeden geçmeyelim. Yıllarca beklediğiniz mezuniyet gününüzde yaşınızın üzerinde görünmemek ilk şartınız olmalı. Yıllar sonra fotoğraflarınıza bakarken üzülmemek için tercihinizi yalın modellerden yana kullanın.

Katıldığımız davetlerde maksat mutlu güne şahit olmaktır. İyi giyinmek elbette iyi hissettirir. Ancak ulaşılmaz değildir. Moda uzaklarda değil, kendi farkındalığımızda.

Tuzak Duygular ve Çocuk

Önceki içerik

Helal Et Meselesi

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir