Kültürel

Sadaka

8

Kasetin takılıp kalmış  yeri gibi zihninde dönüp duruyordu duyduğu cümle.

Hastane dönüşü babasıyla pazarın çıkışındaki çorbacı da buluşmak için sözleşmişlerdi. Acele adımlarla hem yürüyor hem de tezgahlara bakıyordu.

Bakır çaydanlıkların, güğümlerin, tencerelerin ışıl ışıl parıldadığı bir tezgahın önünde ayakları zımba gibi sabitlendi. Tezgahın yanında kirden rengi küle dönmüş beyaz saçlarından yüzü bile gözükmeyen, beli bükülmüş ihtiyara gözü takılmıştı. Rahatsız etmeden göz ucuyla süzdü. “Evsiz galiba” diye düşündü. İhtiyarın elinde bakır bir güğüm vardı. Ayağının dibinde çürük çarık meyve, sebze poşetleriyle dolu bir pazar çantası; öylece güğüme bakıyordu. Belli ki pazarcılar ufak tefek bir şeyler vermişti.

O  sırada babası el sallayıp “Buradayım.” diye seslendi. İhtiyarın etkisinden kurtulup babasına doğru yürüdü. Birlikte çorbacıya oturdular. Dumanı üstünde çorbasını kaşıklarken içi ısınmıştı. Karni doymuştu, babası yanındaydı ama aklı hala ihtiyardaydı. Bir yandan gözleri ile tezgahları süzüyor, kalabalık pazarda o ihtiyarı arıyordu. Yemekleri bitince pazarın telaşlı ahalisinin arasına tekrar karıştılar. Tek derdi ihtiyarı bulup cebindeki son parayı onunla paylaşmaktı. Derken istediği oldu; tam ihtiyarın yanından geçerken, pazar çantasının köşesinden parayı sıkıştırıp yoluna devam etti.

Pazarın çıkışındaki arabalarına binip eve doğru yola koyulmuşlardı ki lastiklerin acı çığlığı tüm caddeyi inletti. Babasının bir anlık dikkatsizliği, kırmızı ışığı geç fark etmesi ve frene basması bir olmuştu. Yola baktıklarında, çarpmak üzere oldukları bir anne ve beş altı yaşlarındaki küçük kız ile göz göze geldiler. Zihnindeki kaset o an  yeniden çaldı: “Az sadaka çok belayı def eder.”

R.T.
Her şey hikayeyken bizde kendi hikayemizin peşine düşmüş bir yolcuyuz.

Üniversite Okumayana İş Miş Yok!

Önceki içerik

Türk Yayıncılık Tarihini Başlatan Kahraman ‘Tonyukuk’

Sonraki içerik

8 Yorum

 1. R.T gönlünüze sağlık.Devamı daim olsun.

  A.D

  1. 🙂 çok teşekkür ediyorum.

 2. Ahh ahh neler oluyor şu alemde…

 3. Ilk cümleleri okurken ,neyi anlatacak diye merak etmişken anafor gibi konu beni içine çekti. Değişik bir yaklaşımla konu anlatılmış. Güzel de olmuş.
  Devamını dilerim

  1. teşekkür ediyorum 🙂

 4. Yüreğine sağlık 🌹

 5. Aslında farketmedigimiz ve fark edemediğiniz o kadar çok şey var ki görebilene harika bir yazı olmuş kalemine yüreğine sağlık ❤️

 6. Allah razı olsun ne güzel bir hikayeyle sadakanın önemine değinmişsin kardeşim

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv