Sosyal

Son Mukaddes Kitabın İlk Emri

0

Yağmurun sesinin çoğaldığı, kızıllaşan yaprakların muhteşem görsel şölenler sergilediği, gelişi ile sonbaharı müjdeleyen Kasım ayıyla kavuştuğumuzda yazmaya niyet ettiğim konuyu değiştirmek istedim. Sizlerle eğitim ve kişisel gelişim alanı hakkında tecrübelerimi paylaşmak üzere çıktığım bu yolda, 7 Ekim 2023 tarihinde Filistin halkına yapılmaya başlayan ve halen de devam etmekte olan bu zulmü kendi bakış açımdan ele almak istedim. Çünkü insanlık tarihinin “akıl” ve “bilimde” en ileri olduğunu şu iddia ettiği günümüzde kendime şu soruyu sormadan edemedim: Hani, nerede? Eğitim ve kişisel gelişim furyasının uzaylara çıktığı bu dönemde neden yardımcı olmadılar bize?

İçimden bir şey şöyle seslendi bana: Çünkü okumadın,  görmezden geldin, kolaya kaçtın!

İşte bu ay yazımda içimdeki sesi takip edip gönlümün derinlerine dalarak onun bana neler anlatmak istediğini sizlerle paylaşmak istiyorum sevgili Sümbül Sokak okuyucuları.

Okumadın. Dünya genelinde kitap okuma ortalaması en az olan ülkelerden biriyiz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunur muydu? Gazze’de neler olmuş, neden burada yıllardır süregelen bir zülüm var? Tarihi konjonktüre hiç göz attın mı? Sanaama toproklorono satmışlor” dendiğinde düşmana tokat gibi cevap verebildin mi? Evrende tesadüfen söylenmiş ya da yapılmış ne var? HİÇBİR ŞEY. Her şey Allah’ın planında ve bilgisi dahilinde değil mi? Peki, bize gelen ilk emir “Oku!” olduysa eğer neden doğru dürüst okuyamadık?

Görmezden geldin. Uzun süredir devam eden bu kuşatma, yaşanan zulüm ve ölümler ne kadar gündeminde idi? Benim yaşadığım yerde hayat akıp gidiyordu, neden keyfimi bozayım diye mi düşündün? Peki, zalimlerin içten içe bizi  kemirdiğini; evimize, iş yerimize, okulumuza  yani hayatımızın her alanını sinsice işgal ettiğini, yediğimiz, içtiğimiz, çamaşır yıkadığımız, satın aldığımız, yüzümüze sürdüğümüz her ürünün gelirinin o canilere gittiğini  hiç mi fark etmedin?

Kolaya kaçtın.  Üretmedin. Hazır yapılmışı var deyip onları kullandın. Çok okumak, çok emek sarf etmek, günlerce ve saatlerce çalışmak, tek galibin Allah olduğunu hatırlamak sana zor geldi.

Ama gün geldi devran döndü. Hiç umulmadık yerlerden ebabil kuşları yardıma geldi. Tüm dünyadaki başkentlerde insanlar “insanlık” için bir araya geldi. O kahve içilmedi, başka deterjan kullanılmaya başlandı ve yerli üretim yapan markalar tercih edildi. Ancak tüm bu olup bitenleri doğru okuyanlar gerçekleri gördü.

Bizlere de düşen, Oku! emrini  tam anlamıyla kavramak, öğrenmek ve onunla birlikte harekete geçmek.

Gazze’deki tüm güzel yüreklere selam olsun!

Gazze’de Çocuk Olmak

Önceki içerik

Gazze’ye

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir