Güncel

Takı Meselesi

0

Çocukluğumda annemin dikiş malzemeleri hep en karıştırmak istediğim şeylerin başında gelirdi. Özellikle de boncuk kutusu. Tamamı ipe dizili incecik boncuklara dokunmam yasaktı. Oysa ki kafamda onlara dair ne çok hayalim vardı. Ama yaz gelince annem tüm boncukları çıkarır ve koluma muhakkak yaz boyu takacağım rengarenk bileklikler yapardı. Evimize kırk uçurmaya gelen kız bebeklerin kollarına boncuklar dizer; yakalarına takmak için de içine çörek otu doldurduğu minik süslü keseler hediye ederdi. Çocukken yeleğimize iliştirdiği muskaları dahi incecik süslerdi. Eskiden giyim süsleme bir zevkti ve hanımlar bu konu da epey hünerli idi.

Günümüzde artık bu işe aksesuar diyoruz ve modanın bu konudaki hızına -pek tabi- çoğunlukla yetişemiyoruz. Ancak bugün malum yaz da gelirken bu konuyu da birlikte bir konuşalım istiyorum.

Takılar kombinimizi ve tarzımızı tamamlayan yardımcı unsurlardır. Doğru tercihler yapıldığında kıyafeti olduğundan çok daha iyi gösterebilirler. Bunun için dikkat etmemiz gereken küçük birkaç ipucu dışında altını çizmek istediğim en önemli husus; takı tercihinde abartıdan uzak durmaktır.

Hep söylediğimiz gibi işe kendimizi ve bedenimizi tanımakla başlamakta yarar var. Aynı anda çok fazla takıyı birlikte takmak, çok büyük takılar kullanmak ve yaşa uygun olmayan modelleri seçmek ilk uzak durulması gereken kurallardır . Her şeyde olduğu gibi takıda da kalite çok önemlidir, seçerken titiz davranmak gerekir. Farklı renk ve malzemeler bir arada kullanılacaksa doğru kombin için iyi bir kompozisyon oluşturulmalıdır.

Çalıştığımız ortam yahut gideceğimiz mekan da önemli bir unsurdur. Gün içinde işlevselliği ön planda olsa da kıyafeti tamamlayan en önemli aksesuarlardan biri de kuşkusuz kol saatleridir. Bilek kalınlığını dikkate alarak tercih yapmanızda yarar var. Ayrıca gece kıyafetlerinde hanımlar için saat kullanımı çok uygun görülmezken; erkeklerin takım elbiselerinin en önemli tamamlayıcısıdır.

Zamansız takılardan biri de hiç kuşkusuz incilerdir. Kadın sağlığına  pek çok faydası olan incileri dilediğiniz farklı malzemeler ile birleştirip rahatlıkla kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Bu konuda endişeleriniz varsa, seçtiğiniz malzemeleri toplayıp bir kuyumcu atölyesinden destek de isteyebilirsiniz. Zarafet ve sadeliği simgeleyen inciler her dönem en sevilen takılar arasında yer aldı.

Kendi takısını yapmak isteyip, elini işe bulaştırmak isteyenleri de Eminönü Marputçular İş Hanı’na alalım. Kendi malzemelerinizi seçerek yapacağınız takılarla hem eğlenin hem de kendi tasarımlarınızı kendiniz oluşturun.

Takı takmayı sevmemek de bir tercihtir. Zoraki yapılan seçimler bizi olmak istediğimiz çizginin dışına çıkaracağından bazen hiç takmamak daha doğru olacaktır.

Moda, bazen de zorlamamaktır.

Güzellik Sektörünün Çirkin Yüzü-I

Önceki içerik

Benzeriyle Evlenmek

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir