Güncel

Güzellik Sektörünün Çirkin Yüzü-I

0

Çoğu zaman üretimlerin ardındaki hikayeleri bilmeyiz. Kozmetik, elektronik ve boya sektörlerinde çokça kullanılan mikanın elde edilmesi de  çoğu zaman ardında trajik hikayeler barındıran üretimlerdendir.

Zengin ülkeler için mika,  ürünlere parlaklık sağlayan doğal bir mineral iken mika madenlerinde çalışan işçiler için gıda kaynağıdır.

Kozmetik Sektöründe Mika Kullanımı

Mika, makyaj malzemelerine ve çeşitli kozmetik ürünlere ışıltı katmak için kullanılan, doğal yollarla oluşan bir mineraldir. Rujlardan farlara, ojelere, güneş kremlerinden şampuan ve deodorantlara kadar bir çok üründe kullanılabilmektedir.

Hindistan ve Madagaskar, dünya çapında en büyük iki mika levha ihracatçısı olup mika madenciliğinin çoğu yasadışı madenlerde gerçekleşmektedir. İki ülke aynı zamanda minerali çıkarmak için çocukların kullanılmasıyla en çok ilişkilendirilen ülkelerdendir ve işçilik yaşının beş yaşına kadar düşebildiği bilinmektedir. Madenlerinin bulunduğu bölgeler yüksek yoksulluk oranlarıyla mücadele ettiği için mika madenciliği genellikle ailelerin masaya yiyecek koymasını ve hayatta kalmasını sağlayan tek şeydir. Aileler geçimini sağlamakta zorlanırken çocuklar genellikle ebeveynlerinin gelirine katkıda bulunmak zorunda kalıyor. Çocuklar mika madenlerinde aileleriyle birlikte veya ayrı olarak zor şartlarda çalışabiliyorlar.

Mika madenciliği, çalışma güvenliği şartları düzenlenmediğinden ve çoğunlukla saklanarak (yasadışı) sürdürüldüğünden, madencilikle alakalı birçok tehlikeyi hala içinde barındırmaktadır. Ayrıca madenciliğin yapıldığı yoksul bölgelerden yönetimden kaynaklanan zaaflardan dolayı sektör çok az düzenlemeye tabidir ve hem yetişkinlerin hem de çocukların emek sömürüsü sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikler küçük olmaları sebebiyle çocuk işçiliği fiziksel ve zihinsel zararlara yol açmakta ve çocukların birçok hakları elinden alınmaktadır.

Madenlerdeki Sorunun Büyüklüğü

ABD Çalışma Bakanlığı’nın tespitlerine göre Madagaskar’da mika sektöründe 10.000 civarında çocuk çalışıyor.

Başka bir araştırma ise ülkede mika madenlerinde çalışan işçilerin yarısının çocuklardan oluştuğunu söylemektedir. Terre Des Hommes’un araştırması çocukların maden inşa etmekten maden çıkarmaya ve ayırmaya kadar bir çok işte çalıştırılabildiğini ortaya koymaktadır.

Hindistan’da, mika madenciliği yapan çocuklar, emeklerinin karşılığında günde yaklaşık elli rupi alıyorlar; bu da yirmi Türk Lirasından daha azına denk geliyor. Oranlar Madagaskar’da da benzer. Bu, endüstrinin ne kadar adaletsiz olduğunu ve mika madenlerinde ne kadar ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığını gösteriyor.

Mika madenciliğindeki sorunlar nasıl çözülebilir?

Maalesef mika madenciliğinin bu bölgeler için tek geçim kaynağı olması, yoksul halk için pek bir seçim şansı bırakmamaktadır. Mikanın üretilmeme yerine sentetik mika kullanımı gibi düz bir mantık üzerinden gidildiğinde ise Hindistan ve Madagaskar’daki toplulukların tamamının aşırı yoksulluğa sürüklenmesi söz konusu olabilmektedir. Mika kullanılıp kullanılmaması konusundaki ahlaki ikilem ortadadır ve soruna çözüm bulmak zor görünüyor.

Bu durumda, sadece mika içeren ürünleri kullanmamak doğru cevap olamayabilir. Bunun yerine kullanıcılar için zor da olsa çalışan haklarını gözen üretim yapan firmaları araştırıp bulmak veya  çocukları ve ebeveynlerini güçlendiren kuruluşları desteklemek mevcut şartları iyileştirici bir çözüm olabilir.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

  Allah’a Göç

  Önceki içerik

  Takı Meselesi

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir