Güncel

Ne Giymesem

0

Yazın son günlerini yaşıyor olsak da sıcaklar hala devam ediyor. Eyyamı bahur günlerinde, hala dolaba bakıp bakıp yazın ne giysem diyor olabilirsiniz. İki aydır ketenlerden, şile bezlerinden bahsedip mümkün olduğunca tiril tiril gezindik. Konuşulabilecek daha birçok pamuk içerikli ürün mevcut ama daha kısa bir yol seçip  yazı dizimizi onunla bitirelim istiyorum:

Acaba yazın ne giymesem?

Dolabınızdaki mevcut kıyafetleri şöyle bir ele alalım. Hangileri yaza uygun, hangileri bu sıcakta işimi kolaylaştırır diyor ve başlıyoruz:

  • İnce dahi olsa polyester içerikli ürünleri en arkalara itelim. Malum çok sıcak, terlemek istemiyoruz. Etiketleri okuyup pamuklu ürün tercih ediyoruz.
  • Tek parça giy-çık elbiseler kurtarıcı gelebiliyor ancak çoğu elbisenin iç astarı polyester olduğundan uzak durulması gerekenlerin en başında geliyor. Bu elbiselerden mümkün oldukça kaçıyoruz, kaçamıyorsak astarından biran önce kurtuluyoruz. Bu gibi durumlar için pamuklu bir iç astar edinmeyi ihmal etmiyoruz.
  • Siyahların insanıyım diyorsanız lafım yok; ancak güneş ışınlarından daha az etkilenebilmek için açık renkli kıyafetler tercih etmek daha uygun olacaktır.
  • Dar ve vücuda oturan ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Dar kıyafetler sıcakta hareket özgürlüğümüzü kısıtlayacak ve çok bunaltacaktır.
  • Çalıştığınız ortamda resmi giyinmek zorunda değilseniz yazın ceketleri kenara çekebilirsiniz. Astarlı ceketler yerine ince blazer/spor ceketler, pamuklu gömlek ceketler, daha da rahat giyinebilirim diyorsanız  kimonolar en kolay kombinlenecek parçalardır. Eski yazılarımızda mevcut olan  dikimi tekniklerinden faydalanarak kendinize renk renk kimonolar dikebilirsiniz.
  • Şal ve eşarp tercihlerinde elimiz yine pamuklulara gitsin. Yüzümüze yapışan kumaşlardan uzak durmak, gün boyu dışarda isek çantaya yedek bir eşarp atmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Yazın jean/kot pantolonları biraz beklemeye alalım. Kalın kotlar bunaltırken, ince yazlık kumaşlardan dikilmiş pantolonlar hem şık görünmek hem de rahatlık açısından daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Büyük deri çantaları üst raflara alıp yerine kumaş çantaları yerleştirelim. Hasırlar ve merserize iplerden hazırlanan örgü çantalar yaz için daha uygundur.

İyi giyinmenin ilk basamağı zamana ve ortama uygun tercihler yapmaktır. Farklı görünmek adına yapılan sıra dışı tercihler çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanırken kişisel konfor alanımızı da daraltır.

Unutmayın; giyinmek ihtiyaçtır. Moda ise ihtiyacı en doğru tercihlerle yönetebilme sanatıdır.

Molla Zeyrek Camii

Önceki içerik

PDF Belgesini Word’e Dönüştürme

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir