Güncel

PDF Belgesini Word’e Dönüştürme

1

Geçtiğimiz ay yazımızda Word belgesini PDF’ye çevirmek üzerine inceleme yapmıştık. Bu ayki yazımızda ise tam tersi işlem gerçekleştirerek PDF belgesini Word’e dönüştürme üzerine konuşacağız.

PDF, belgenin orijinal biçimiyle uyumlu bir programa sahip olmayan alıcılara aktarılmasını kolaylaştıran bir araştır fakat PDF formatı belgenin düzenlenmesine izin vermez. PDF’yi Microsoft Word ile uyumlu bir biçime dönüştürmek, alıcının belgeyi biçimlendirmesini değiştirmesine olanak sağlar. Diğer taraftan görme engelliler için geliştirilmiş olan ekran okuma araçları her zaman PDF ile uyumlu değildir, Word belgeleri ise kolayca okunabilir. Bu gibi durumlarda PDF belgelerimizi Word formatına dönüştürmemiz gerekebilir. Bu işlemi iki şekilde gerçekleştirebiliriz.

Birinci yöntem bilgisayarınızda bulunan Word programı aracılığı ile gerçekleştirilir. Öncelikle:

1. Bilgisayarınızda bulunan PDF belgesi üzerinde farenizle sağ butona basarak birlikte aç seçeneğini seçiniz.
2. Açılan seçmede Word belge formatını seçiniz (bilgisayarınızda hangi versiyona sahipseniz). Bu sayede belgeniz Word uygulaması ile açılacaktır. Bunun için bilgisayarınızda Word uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.

İkinci yöntem için ise bilgisayarımıza herhangi bir program yüklemek zorunda değiliz. Yapmamız gereken tek şey PDF doküman formatının geliştiricisi olan ADOBE’un çevrimiçi web sayfasını ziyaret etmek.

1. Öncelikle açılan sayfada PDF’yi Word’e dönüştürün şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bu alana çevirmek istediğiniz dokümanı sürükleyip bırakabilir ya da dosyayı seçebilirsiniz.

2. Seçtiğiniz dosyanın dönüştürüldüğüne dair bir mesaj göreceksiniz. Dönüştürme süresi dosyanın büyüklüğüne göre değişebilir.

3. Dosya dönüştürüldükten sonra dosyanız hazır şeklinde bir mesaj göreceksiniz. İndir butonuna tıklayarak dökümanınızı indirebilirsiniz.

PDF’den Word’e dönüştürme, çoğunlukla metin içeren dosyalarla daha iyi sonuç verir. Ancak Word’de bir PDF dosyası açtığınızda, her zaman tam olarak Word belgesinde göründüğü gibi görünmeyebilir. Örneğin PDF dosyanız çizelgeler, grafikler, tablolar içeriyorsa bunlar olduğundan farklı şekilde Word’e aktarılabilir. Yazı font ve büyüklükleri, sayfa renkleri ve sayfa kenarlıkları da her zaman dönüştürdüğünüz yeni belgede aynı olmayabilir. Bu durumda bu bozulmuş kısımları kendi istediğiniz forma dönüştürmeniz gerekecektir.

Bu ayki yazımızda bir PDF belgesini Word’e nasıl dönüştüreceğimizi görmüş olduk. Gelecek ay başka bir yazıda görüşmek üzere!

Beyza Yaman
Beyza Yaman bilgisayar bilimleri mezunu olup yine ayni bolumde arastirmaci olarak gorev yapmaktadir. Sumbul Sokak'ta teknoloji alaninda yazilar yazmaktadir.

  Ne Giymesem

  Önceki içerik

  Sabina Voloder Strınıc İle Sohbet

  Sonraki içerik

  1 Yorum

  1. Bu faydalı yazı için teşekkür ederiz 🌼☺️

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir