Güncel

Yün Modası

0

Tekstil dünyasının en doğal hayvansal lifi ile tanışmamız, annemizin komşu teyzelerle toplanıp yün yatak, yorgan yıkamalarına şahit olmamızla başlar. Eğer böylesi anılarınız yoksa, bunu büyüklerinizin çocukluk anılarından bir dinleyin derim.

Bizim mahallede her yaz komşu teyzeler yünleri yıkar, çırpar, kurutur ve kumaşlara doldurup dikerlerdi. İmece usulü her gün başka bir bahçede düzenlenen seanslar yazın habercisi sayılırdı. Bakımı şimdilerde zor gelse de yün yorgan aslında rahat ve deliksiz bir uyku uyumayı sağlar. Tüm negatif enerjiyi alarak sabaha dinç uyandırır.

Yün, iç giyimden takım elbiselere kadar tekstilin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hava alabilen bir malzeme olduğundan insan vücudunun ısısını dengeler ve terlemeyle gelişecek koku oluşumunu önler. Dağcı ve denizciler uzun süre üzerlerinde kalan kıyafetlerinin, saf yün ya da yün karışımı olmalarını tercih ederler. Tıbbi olarak da yara örtüsü, yahut yatak yarası oluşumunu engelleyici kıyafetler için yine yün kullanılır. Tüm bunları anlatmamın sebebi aslında alerjen olarak bildiğimiz yünün aksine alerjen olmamasıdır. Nemi emdiği için içerisinde mantar ve bakteri oluşmaz.

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz sürdürülebilir giyime destek olabilmek için alışveriş yaparken ekolojik kumaşlar tercih etmek çok yerinde olacaktır. Yün ve yünlü kumaşlar da bu gruba dahildir. Yünlü ürünler dayanıklıdır. Düşük ısıda sabunla yıkadığımız yün kazağımızı sererek kuruttuğumuz takdirde uzun yıllar bizimle olacaktır. Kolay kırışmadıklarından seyahatlerde valizde bulunması size vakit kazandırır.

Saf yün ürünlere ulaşım biraz yüksek maliyetli olsa da doğru renklerde seçtiğiniz yün bir hırkayla yıllara meydan okuyabilecek kombinler yapabilmek mümkün. Yün kendi has yapısıyla doğal bir görünüme sahip olduğundan ipek, saten gibi onu şaşırtacak parlak yapı da kumaşlarla birlikte kullanılabilir. Bol kesimli bir yün kazağınızı, desenli şifon eteklerle tercih edip farklılık oluşturabilirsiniz. Yere kadar uzanan şahane yün mantonuzu birkaç ton açık bir ipek eşarpla kullanıp zarafette bir adım daha öteye gidebilirsiniz.

Faydası saymakla bitmeyen yün her daim modadır. Zaman zaman aksesuarlarla da zenginleştirebileceğiniz yün ürünlerinizden kolayca vazgeçmeyin.

Şık giyinmek bir tercihtir. Ancak bunu hızlı modaya ayak uydurmakla karşılaştırmamak gerekir. Herkesi tek tip yapan hazır giyim koleksiyonları ile sürekli değişen modayı takip etmeye çalışmak yerine, stilimize uygun tercihler yapmak daha doğru olacaktır. Bunu yaparken geleneklerimizi ve kendi kültürel değerlerimizi de işe dahil etmek kıymetlidir. Marifet hepsini harmanlayabilmekte.

Bir dahaki yazıya kadar yün ipleri ve tüm örgü ekipmanlarınızı hazır edin derim. Belki bir şeyler öreriz. Unutmayın, moda üretmektir.

Nuruosmaniye Camii

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir