Güncel

Eskiden Meteoroloji Yoktu, Buralar Hep Dutluktu

1

Ahmak kime denir?

Anlayamadığını anlayamayıp anladığını zannedene.
Birisi “Eskiden meteoroloji yoktu o sebepten biz yağmur duasına çıkardık.” dese gülerdiniz çünkü o kadar komik ki kargalar bile duysa gülerdi.
21.yy’da siz hala dedenizin yaptığı gibi yağmur duasına mı çıkıyorsunuz?
Biz artık meteoroloji kullanıyoruz. Google sesli aramayı açıp “İstanbul hava durumu!” diyoruz bir haftalık hooop önümüzde.
Bakıyoruz yağmur yok! Haydi! Eller havaya…

Bilim, Allah’ı tasdik için vardır. Allahu Teala her şeyi sebepleriyle yaratmıştır, bilim de bu sebepleri enine boyuna inceleyen bir daldır. Gelin görün ki bu ne acayipliktir bilinmez, insanlar bilimde ilerledikçe Allah’ı inkara ve yok saymaya yeltenmektedir. Tarih bilimde ilerleyip, bak bunları biz de yapıyoruz diyerek kendisini tanrı yerine koymaya çalışan kavimlerin helak olduklarını açıkça göstermektedir. Hz. İsa (a.s.) zamanında tıp o kadar ileriydi ki; ölüleri diriltme mucizesi ile kavmine geldi. Hz. Musa(a.s.) zamanında sihir o kadar ileriydi ki; tüm sihirleri yutan ejderha mucizesiyle Firavun’un karşısına dikildi.
Kelamın en üstün olduğu devirde gönderilen Kur’an mucizesinde “Sünnetullah” diye bir terim vardır. Sünnetullah, “Allah’ın tabiatı yaratıp devam ettirmek ve toplum hayatını düzenlemek üzere koyduğu kanunlar” anlamındadır.

Güneş her gün doğar batar, Ay da, yıldızlar da. Hepsi kendilerine belirlenmiş bir yörüngede akıp giderler. Bunlar hep Allah’ın şeriatıdır, sünnetidir.

İlahi kanunlarda bir değişiklik olmaz lakin bu yasaların öğrenilmesi ve lehimize kullanılması hayatı kolaylaştırmak adına lüzumludur.

Bugün bazı insanlar yağmur duası edilmesine karşı çıktıkları gibi yağmurun yağmasını meteorolojinin varlığına bağlıyor. Bu bir akıl tutulmasıdır. Düz mantık yaparsak; Allahu Teala yağmuru meteoroloji yokken de yağdırıyordu, varken de yağdırıyor, yağdıracak.

Meteoroloji haftalık hava durumunu haber verdi diye yeryüzüne yağmur düşmüyor. Orada yağmur görünüyor veya görünmüyor diye kimse de dua etmiyor. Dua ibadetin özüdür. Kur’an’da “Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?” (Furkan, 25/77) buyurulmaktadır.
“21.yy’da yağmur duasına çıkan insanlara yapısal reformu anlatamazsın.” Diye bir tweet düştü önüme neûzubillah.

Biz gayet aklı başında insanlarız; yapısal reform bizim işimiz de, sorunumuz da değil ama Allah’ın kanununda bir değişiklik olmayacağını bilecek kadar imanımız var elhamdülillah!

Burada asıl mesele bilimi insanların gözüne sokarak, bilimle fazla haşır neşir olmayan halkı aşağılamak ve Allah’a olan inançlarını sarsmaya yöneliktir.

Üstelik bir başka güruh daha var ki; Allah’a duaya çıkınca yuhalayıp, “Evrene mesaj gönderelim!” deyince alkışlayan, sel olunca da “Diyanet yağmur duasında acaba ayarı fazla mı kaçırdı?” diye soran.

Evrene mesaj gönderirken aşırı elektrik yüklenip hatları yakmış olmayasınız abiler, ablalar?

Ahmaklara söylenecek söz çok da Allah’ın verdiği nefesi boşa tüketmiş oluruz. Vesselam.

Yıldızname
Sayılmayız parmağ ile Tükenmeyiz kırmağ ile Taşramızdan sormağ ile Kimse bilmez ahvalimiz. Erenlerin çoktur yolu, Cümlesine dedik beli; Gören bizi sanır deli, Usludan yeğdir delimiz Tevhid eden deli olmaz Allah deyen mahrum kalmaz Her seher açılır solmaz Bahara erer gülümüz.

  Biri Bizi Çağırıyor!

  Önceki içerik

  Akbaba Mehmet Efendi Hazretleri

  Sonraki içerik

  1 Yorum

  1. İnanmak istemiyor ki… ne güzel tabir etmişsiniz ağzınıza sağlık 👍

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Arşiv