Âb-ı Hayat

Akbaba Mehmet Efendi Hazretleri

4

İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in manevi önderlerinden Akşemsettin Hazretleri ile adı geçen, İstanbul’un Beykoz ilçesinde türbesi bulunan Akbaba Sultan’ın gerçek adı Ak Mehmet Efendi’dir. Buhara’dan yürüyerek gelip katıldığı yüce gazada, Fatih Sultan Mehmet Han’la İstanbul şehrini fetheden ve “ni’me’l-ceyş” ifadesiyle başlayan hadis-i şerifte ne güzel asker şeklinde nitelenen gözdelerdendir.

Tasavvuf ilmi ve diğer İslamî ilimlerde âlim bir zâttır. Hacı Bayram Velî’nin halifelerinden olan Akşemsettin Hazretleri ile birlikte Fatih Sultan Mehmet’e danışmanlık yapmıştır. Fetihten sonra Beykoz’un bir köyüne yerleşmiştir ve bu köye sonradan, onun ismine hürmeten Akbaba Köyü denmiştir. Vefatından sonra ise türbesinin yanına Canfeda Hatun Camii yapılmıştır.

Bilindiği üzere, İstanbul’un kuşatması uzayınca Fatih Sultan Mehmet Han endişelenir. Ancak hocası Akşemsettin ve Ak Mehmet Efendi’ye şehrin fetholunacağı mâna aleminde müjdelenince, durumu Fatih’e bildirirler. Böylece fetih nihayete erdikten ve İstanbul İslamla şereflendikten sonra da sultan sık sık kendilerinin hatırlarını sordurur. Akbaba Hazretleri Hz. Muhammed Efendimiz’in (s.a.s.) sözlerine ve yaşantısına riayet ederek yaşamını düzenlemiş olan bir zattır. Hz. Peygamber’in (s.a.s) “İstanbul’u alan ordu ne mübarek ordudur; o komutan ne mübarek komutandır.” sözlerine istinaden bu mübarek hadis-i şerifte geçtiği gibi yürüyerek gelip şanlı fetihte yer alması da buna bir işarettir.
Haftaya bir başka mübarek zâtın huzurunda buluşmak ümidiyle, hürmetler efendim.

Eskiden Meteoroloji Yoktu, Buralar Hep Dutluktu

Önceki içerik

Güllü Yasincilik Kazanacak!

Sonraki içerik

4 Yorum

  1. Şeyma hanım sizin vesilenizle büyük zatları tanımayı ilgilenmeyive meraklanmaya başladım teşekkür ederiz 💕🌸

  2. “Akbaba” şeklinde duyunca hep kuş ismi olarak düşünmüştüm… Daha kimleri okuyacağız merakla bekliyorum🌸

  3. Akbaba hazretlerini daha önce hiç duymamıştım. Sizin vesileniz ile tanıdım gidip ziyaret etmek de nasip olur insallah. Ayrıca naif yazım tarzınız ile yazıyı bir çırpıda okudum, kaleminize sağlık 😊

  4. Çok güzel bilmemiz hatırlamamız gereken çok zatlar var sayende ziyaretlere gideriz inşallah canım..

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv