Güncel

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

0

Fizyoterapist kimdir? Ne yapar?

İnsan yaratılış bakımından en üstün varlıktır. Bilimsel kabullerle izah edecek olursak; insan en gelişmiş sistemleri bir arada bulunduran bir metabolizmaya sahip olmakla birlikte etrafındaki ekosistemlerle de sürekli alışveriş halinde olan bir canlıdır.

Sağlıklı olmak, Dünya Sağlık Örgütü’nce sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil beden, ruh ve sosyal yönden tam iyilik hali olarak tanımlanmıştır. Bu üç unsurun beraber, art arda ifade edilmesini sacayağı metaforundaki üç ayağın eşit önemiyle izah edebiliriz. Sözü edilen üç faktörden herhangi birindeki bozulmanın doğrudan ya da dolaylı olarak diğer ikisini etkilediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Tarih boyunca medeniyetimizdeki bilim insanlarının da sağlıkla ilgili benzer tanımlar yaptığını biliyoruz. Örneğin İbn-i Sina’ya göre sağlık “fiziksel ve ruhsal dengenin sağlanması” olarak kabul edilir. İnsan hayatı boyunca farklı sebeplerle ya da doğuştan bazı fonksiyon bozuklukları veya hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyor. Böyle durumlarla karşılaşmamak ortak temennimiz olsa da karşılaştığımızda etkilerini en aza indirgemek için neler yapılabilir? Yahut henüz vakit varken olası sonuçların ortaya çıkmaması için alabileceğimiz koruyucu tedbirler nelerdir? Tüm bu sorulara cevap verebilen bilim dalı olarak fizyoterapi ve rehabilitasyon karşımıza çıkıyor.

Peki nedir fizyoterapi ve rehabilitasyon? Kim tarafından, nasıl uygulanır?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon insanlık tarihi boyunca en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olmuştur. Modern tıbbın kurucusu olarak nitelendirilen Hipokrat da yaralanmalara bağlı işlev bozukluklarında masaj teknikleri kullanarak iyileştirme sağlamayı hedeflemiştir. Dünya Fizik Tedavi Konfederasyonu’na göre fizyoterapi, bireylerin yaşam süreleri boyunca maksimum hareket kabiliyetlerini ve genel iyilik hallerini korumak, geliştirmek ve yenilemekten sorumlu sağlık bilim alanı olarak tanımlanmaktadır.

Tıp Fakültesi mezuniyeti sonrasında fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında uzmanlığını yapmış olan fizik tedavi uzmanları tarafından bir dizi fizik muayene ve klinik değerlendirme ışığında konulan tanı ardından hazırlanan tedavi/aktivite programı doğrultusunda fizyoterapistler hastaya gerekli fizyoterapi uygulamasını başlatır. Uygulama tedavi takvimindeki süre boyunca devam eder.

Fizyoterapistler ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun olmuş, söz konusu tüm uygulamaları yapma becerisine sahip sağlık çalışanıdır. Devlet ve özel kuruluşlar olmak üzere hizmet alanı oldukça geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Aynı zamanda alanlarında lisansüstü eğitimle deneyim ve tecrübelerini arttırabilir, yeni yöntemler ortaya koyabilirler..

Gelecek yazımızda fizyoterapi hangi yöntemlerle yapılır? Faydaları nelerdir? gibi konulardan bahsedeceğiz.

Nur
Gün geçtikçe değişen yaşam şartları ve çalışma ortamındaki gereksinimler nedeniyle fizyoterapi ve rehabilitasyona duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Sümbül Sokak'ta günlük hayatımız için küçük ama önemli, bir o kadar da etkili farkındalıklar kazanmaya çalışarak vücudumuzun işleyiş mekanizmasına muhalif duruş ve kullanımlardan sakınmayı alışkanlık haline getirmeye çalışacağız. Yazılarımız boyunca hakikatte eşsiz ve mükemmel bir varlık olarak yaratıldığına iman ettiğimiz insanın bedenen de kusursuz yaratıldığını akıl gözümüzle bir kez daha görmeyi, ümit ediyoruz. Rızık olarak bahşedilmenin yanı sıra imtihan vesilesi olan sağlığımız daim olsun :)

  Hz. Abdülmuttalib

  Önceki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  En Son Eklenenler

  En Son Eklenenler

  Arşiv