Güncel

Geri Dönüştürülemeyen Plastikler için Yeni Uygulama

0

En son incelediğim makalelere göre geri dönüştürülemeyen, tek kullanımlık plastik kapların çöp sahalarına gitmelerini önleyebilecek çalışmalar yolda. Bu durumun uyandırdığı heyecanı hemen sizinle paylaşmak istedim.

Yeni yapılan bazı araştırmalarda, bakkal poşetleri, şişeler, pipetler ve yiyecek kapları gibi tek kullanımlık geri dönüşümü zor ürünler, tekrar kullanışlı plastiklere dönüştürülmek yerine, ilk etapta onları yapmak için kullanılan petrol yağına geri indiriliyor. Ortaya çıkan yağ daha sonra yakıt veya yağlayıcı olarak yeniden kullanılabiliyor.

Bu yöntem kaynak oluşturmakla beraber çöp sahalarına giden atık miktarını azaltabilecektir. Büyük ölçekte uygulanırsa yeni yöntem dünyanın petrol talebini azaltabilir.

Yöntemin temel mantığı, plastiklerin kimyasal bağlarını kırmak ve parçalara indirgemek için ısıtmak. Yeni olan, bu yöntemin her zamankinden çok daha düşük sıcaklıklarda gerçekleştirmenin bir yolunun bulunması, bu da yöntemi hem verimli hem de düşük maliyetli hale getiriyor.

Kaynak makalemize göre Delaware Üniversitesi’nde kimya mühendisi  Dionisios Vlachos, Inverse’den Jordan Golson’a bu, en zor plastikleri alıp onları gerçekten yararlı bir şeye dönüştürebilen ilk teknoloji diyor. Tek kullanımlık plastikleri ve polietilen ve polipropilen gibi ambalajları geri dönüştürmenin en iyi yolu bu.

Inverse’e göre, yöntem orijinal malzemenin yüzde 85’ine kadarını faydalı yağa dönüştürebilir. Vlachos, Inverse’e yaklaşık 300 yarım litrelik su şişesinin bir galon benzin yapmaya yetecek kadar yağ üretebileceğini ve plastik şişelerle dolu iki kamyonetin bir arabanın benzin deposunu doldurabileceğini tahmin ettiğini söylüyor.

Bu yöntemin kullanımı için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünülmekle beraber plastik kirliliği bu alana daha fazla yatırım yapılmasının aciliyetini gözler önüne seriyor.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

    Mühr-i Süleyman

    Sonraki içerik

    Yorumlar

    Yorum Yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir