Güncel

Giysilerin En Güzeli “İhram”

2

Değerli okurlarımız, geçtiğimiz ay mübarek kurban bayramını ihya ettik, bu sebeple sizlere hac ve umre ibadetinin farzı, giysilerin en özeli ve anlamlısı olan “ihram” dan bahsetmek istedim. Hac veya umreye niyet eden kişinin, başka zamanlarda işlemesi mübah olan bazı fiil ve davranışları belirli bir süre  kendine haram kılmasına “ihrama girme”; bunu belli eden kıyafete de “ihram” denir. Erkekler için ihram iki parçadan oluşan, dikişsiz bir havlu veya beze bürünmeyi ifade eder. Erkeklerin üzerinde dikişli herhangi bir şey bulunmaması gerekir. İç çamaşırı, çorap ve ayakkabıları da dahil olmak üzere bütün giysilerini çıkartarak ihram örtüsünü giyer.

İhram örtüleri, biri vücudun baş hariç belden yukarısını, diğeri de belden aşağısını örten iki parçadan oluşur. Üstü örten kısıma “rida”, belden aşağısını örten kısıma ise “izar” denir. İhram örtüsünün beyaz renkte, yeni ve temiz olması müstehap kabul edilir fakat vücudun örtülmesini sağlayacak tek parçalı bir örtü de yeterlidir. Erkeklerin ihramlıyken iç çamaşırı ve dikişli elbise türünden kıyafetler giymesi, başlarını kısmen veya tamamen örtmesi çorap veya üstü, topukları kapalı ayakkabı giymesi yasaktır. Kadınların özel bir ihram kıyafeti yoktur, günlük kıyafetleri ihram kıyafeti olarak kabul edilir. Normal elbise, başörtü, ayakkabı ve patik gibi giysileriyle ihrama girebilirler fakat yüzlerini açık bırakmaları gerekmektedir.

İhramlı olduğu süre zarfında hem erkeklerin hem de kadınların, normalde Allah (c.c.) tarafından meşru kılınan süslenme, koku sürünme, kokulu sabun kullanma, saç sakal boyama, traş olma, cinsi münasebette bulunma, bir otu veya çiçeği kopartma, avlanma veya herhangi bir canlıyı öldürme, tırnak kesme gibi birçok davranıştan uzak durması gerekir. İhrama girilmesiyle birlikte başlayan bu yasaklar biz kullara acziyetimizi, hiçbir şeyin sahibinin biz olmadığımızı, dünyaya asıl geliş sebebimizin Allah’a kulluk etmek olduğunu hissettirir.

İhram mucizevi ve kıymetli bir giysidir ve niyet ile başlar. Niyet edilen an itibari ile bürünülen ihram halinin insanı tüm dünyevi ihtiyaçlarından soyundurarak içindeki her türlü maddi ve manevi kirlerden arındırdığına , bütün yaratılan insanların iman etmiş olmakla Allah katında eşit kullar olduğunu hatırlattığına, makam-mevki, mal-mülk, sosyal ve ekonomik statü gibi sahip olduğu tüm ayrıcalıkları bir kenara bıraktırarak dünyevi olan ne varsa hepsini terk etmeye hazır halde Allah’ın huzurunda bulunduğunu kişiye hatırlattığına bir remiz olduğu kabul edilir.

İhramlıların yürüyüşleri, ahirette diriliş günündeki toplanma alanına yürüyüşün bir temsili ve hatırlatmasıdır sanki. İhramlı kişi, dünyadaki bütün maddi kazanımlarını geride bırakmış, işlediği hasenat ve seyyiatları yanında, tek başına Rabbine kul olduğunun idrakiyle diriliş günündeki toplanma alanına yürür gibi yürür.

İhramın bunlar gibi birçok hikmeti vardır, fakat asıl önemli olan her şeyde olduğu gibi niyettir. Bu bilinçle ihrama girmek ve onun tüm gereklerini yerine getirmek esastır. Gelmiş geçmiş zamanların giysilerinin en güzelidir ihram, çünkü giyildiği mekanlar olan Mekke ve Medine beldelerin en güzelleridir, onu giyme niyeti niyetlerin en temizidir. Halis bir niyetle, gereklerini yerine getirerek giyilen ihramdan soyunduğumuzda annemizden doğmuş gibi bizi maddi ve manevi tertemiz yapabilecek, bizi bizden sıyırıp Rabbimize yakınlaştıracak ve bambaşka bir insan ve kul yapabilecek olan, dünyada eşi benzeri olmayan, paha biçilemez bir giysidir. Rabbimizin bize hediyesi ve mucizevi bir müjdesi gibidir adeta.

Ofrett (Kurban)

Önceki içerik

Azıcık Aşım Kaygısız Başım

Sonraki içerik

2 Yorum

  1. Ne güzel bir kuyafettir ihram, ne kadar huzurludur onu giyen, ne güze yerlerdir gidilen yerler. Allah tekrar tekrar naaip etsin hepimize inşallah🤲

  2. Amin inşallah 🌺

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv