Güncel

Google Drive’da Dosya Erişim İzinleri

0

Google Drive çeşitli dosya türlerini online olarak bir sisteme kaydetmemize ve ayrıca bu dosyaları başkalarıyla paylaşmamıza olanak tanıyan bir “bulut” sistemidir. Kaydettiğimiz dokümanlar Google platformu tarafından güvence altında olduğu için platform büyük arızalar geçirmediği sürece (ki bu oldukça ender gerçekleşen bir olaydır) güvenli bir şekilde erişmenize ve kullanmamıza olanak sağlar. Hatta bilgisayarımız çöktüğünde eğer bir yere yedek almadıysak dosyaları kaybetme riski çok yüksekken, bu sistemler dosya yedekleri almak da dahil olmak üzere birçok farklı önlemi alan bir altyapıya sahip oldukları için kişisel bilgisayarımızdan çok daha güvenlidir. Google Drive’i telefon, tablet ya da bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz.

Telefonunuzdan kolaylıkla dosya paylaşımı yapabilir ve dosya erişim izinlerini yönetebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle telefonunuzda (ya da paylaşım yapmak istediğiniz aygıtta) Google Drive uygulamasını açın. Paylaşmak istediğiniz dosyanın yanında bulunan 3 noktaya tıklayarak dosya üzerinden yapabileceğiniz işlemleri görebilirsiniz.
 • Sonrasında en üstte bulunan Paylaş butonuna basarak dosyayı paylaşmak istediğiniz kişilerin mail adresini ekleyin.
 • Mail adresinin hemen altında bulunan ve aşağı doğru açılan menüde Görüntüleyen, Yorumcu, Düzenleyen şeklinde seçenekler olduğunu göreceksiniz.

Görüntüleyen seçeneğini seçerseniz dosyayı paylaştığınız kişi dosyayı sadece görüntüleyip okuyabilir fakat bunun dışında herhangi bir aktivitede bulunamaz.
Yorumcu seçeneğini seçerseniz dosyayı paylaştığınız kişi dosya üzerinde yorum yapabilir. Fakat dosyayı değiştirme hakkına sahip olmaz.
Düzenleyen ise en çok hakka sahip olan kullanıcı tipidir. Eğer bu seçeneği seçerseniz dosyayı paylaştığınız kişi dosyayı değiştirebilir, düzenleyebilir ve sizin sahip olduğunuz bütün haklara sahip olur.

 • Bu seçeneklerden birini seçerek paylaşım yapabilirsiniz. Dosya izinleri herhangi istenen bir zamanda değiştirilebilir. Dolayısıyla fikrinizi değiştirirseniz veya atadığınız hakları sınırlandırmak ya da genişletmek isterseniz, bunu her zaman değiştirebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda izlenecek aşamaları teker teker takip edebilirsiniz.

Beyza Yaman
Beyza Yaman bilgisayar bilimleri mezunu olup yine ayni bolumde arastirmaci olarak gorev yapmaktadir. Sumbul Sokak'ta teknoloji alaninda yazilar yazmaktadir.

  Tılsımdan Sanata: Türk İslam Sanatında Tılsımın İşlendiği Eserler

  Önceki içerik

  Mahfil’de Manevi Mekanlar ve İnsan Üzerine

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir