Güncel

Güzellik Sektörünün Çirkin Yüzü-II

0

Kozmetik Sektöründe Hayvanların Kullanılması

Kozmetikten, ilaç, tıp, biyokimya, kimya endüstrileri gibi sektörlerde  ürününün canlı üzerinde ne gibi etkileri olabileceği, tehlikelerin farkında olmayan savunmasız hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ile test edilmektedir. Hayvanlar üzerinde uzun süreli ve tekrarlanan testler genellikle hayvanların rahatsızlığına  ve acı duymasına sebep olmaktadır.  Kozmetik ürünleri, formülasyon aşamasından, tamamlanmış ürün haline gelinceye kadar  bir çok aşamasında kullanılan hayvanlar ya sağlıklarından ya da hayatlarından olmaktadırlar.

20. ve 19. yüzyıllarda piyasaya giren kozmetik firmaları yoğun olarak hayvanları kullanarak hayvanların acı çekmesi pahasına yeni kozmetik ürünleri üretmeye çalışılmaktadır. Kremler, jeller, parfümler, sabunlar, şampuanlar vb. ürünün hayvanların deri ve mukozaları üzerindeki test edilmesi, kimyasalların hayvanlara zorla yutturulması, bu ürünlerin hayvanların gözlerine damlatılması veya derilerine sürülmesi güzellik sektörünün çirkin yüzünü göstermektedir.

Dünyadaki kozmetik laboratuvarlarında en sık kullanılan hayvanlar, fareler ve sıçanlar, kediler, köpekler ve diğer kobaylardır. Çin veya Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde ise kozmetiklerin tavşanlar üzerinde test edilmesi çok yaygındır.

Hayvanlar üzerinde test edilen kozmetikler hangileridir?

 • Cilt bakım ve makyaj ürünleri
 • Saç bakım ürünleri
 • Güneş ürünleri
 • Beyazlatma ürünleri
 • Parfüm ve deodorantlar

Kozmetik üreticilerinin ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmelerini gerektirecek geçerli sebepleri yoktur. Hayvanlara acı vermeden kozmetik üretmek mümkündür. Bunun yerine, halihazırda güvenli olduğu kanıtlanmış binlerce mevcut kozmetik kimyasalın, mevcut hayvansal olmayan test yöntemleriyle birleştirilmiş kombinasyonları kullanılabilir. Ne yazık ki güvenli olarak kabul edilen binlerce içeriğin olmasına rağmen dünya çapında sayısız hayvan, kozmetikte kullanılan bileşenler açısından hala acımasız testlere tabi tutuluyor.

Kozmetikte, hayvanlar üzerinde test yapılması ve/veya ticaret yasakları artık Avrupa Birliği, Avustralya, İsrail, Norveç, Hindistan ve İsviçre’de yürürlüktedir. Türkiye, Brezilya’daki bazı eyaletler, Kaliforniya  Guatemala, Yeni Zelanda, Güney Kore, Tayvan, de kozmetik hayvan testlerini yasaklayan veya sınırlandıran yasalar çıkaran ülkeler arasında yer aldı.

Kozmetikte hayvanlar üzerinde yapılan testlere, tüm ülkelerde son verilmesi önemlidir. Hayvan testleri kullanılmadan üretilen kozmetik ürünlerinin önemli üretim zinciri olduğunu ifade ettiğimiz gibi tüketici durumunda olan bizlerin de bu yöntemler ile istifademize sunulan ürünleri satın almasının etik bir davranış olduğuna inanıyoruz. Mevcut şartlarda, bilim ve teknolojideki ilerlemeler ile üretim yöntemlerinin değiştirilmemesi zalimlikten başka bir kelime ile tanımlanamaz.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

  Süleymaniye

  Önceki içerik

  Zamana Karşı

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir