Sosyal

Hayallerin Peşinde

3

Malumunuz 2020 yılının bitirip 2021 yılına giriş yaptık. Bundan dolayıdır ki, yılbaşı süsü fiyatlarının tavan yaptığı geçtiğimiz günlerde yılbaşı ağaçları tüm ihtişamıyla pırıl pırıl parlıyordu.  Ne bileyim insan şaşırıyor şöyle bir bakınca, hani başka dinden olanı anlayalım, kendi kutlamasıdır da bize ne oluyor afedersiniz?

Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışanlarla sanki aşık atarcasına her köşe başında kasketli bir amca Milli Piyango bileti satmakta. Bunun yanında “Amorti çıksa bana yeter.” diyen 18’lik delikanlıya mı, büyük ikramiye hayalleri kuran amcalara mı, yoksa “Hadi bismillah inşallah bana çıkar.” diyen teyzelere mi yanayım bilemedim.

Ben çok iyi bir insanım demek için değil fakat çizgisi belli konularda bu şaşkınlığımız neden diye sorarken Bakara Suresi’nin 212. ayeti geliyor aklıma.

“İnkâr edenlere (gafillere) dünya hayatı çekici kılındı (ve süslendi) . Onlar, iman edenlerden kimileriyle alay ederler. Oysa korkup (küfür, zulüm ve kötülükten) sakınanlar (ve takva ehli olanlar), kıyamet günü onların üstündedir. Allah, dilediğine hesapsız rızık verir.”

Dünya dönüyor, günler geçiyor. Yılbaşı ağacı  alacalığındaki bu dünyanın ışıltısına kanıp ahiretimizi yakmayalım derim. Ayık olalım.

Çünkü “Üç beş kuruşa hayallerini satanlar an gelir ucuz hayallerin kurbanı olurlar”.

Kaleyi Fethetmek

Önceki içerik

Ekmek Davası

Sonraki içerik

3 Yorum

  1. Kaleminize sağlık. Basit gibi gözüken ciddi bir sorun.

  2. Yüreğinize dimağınıza sağlık uyananlardan olalım ınşaallah.. hürmetler

  3. 👏👏👏👏

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv