Güncel

Hoştgörü

6

“Ne olursan ol yine gel!”

Dediler de, gel de bu dini kirlet demediler. Biraz Budizm, biraz Hristiyanlık, biraz Yahudilik, biraz Şamanizm derken ortaya çıkan yeni trend; yılbaşı ağacına Mevlana biblosu kondurmak.

Biblo dediysek, İran çizimi bir karalamadan esinlenerek yapılan obez bir figür.  Gerçi, deveye “Boynun eğri.” demişler, “Nerem doğru ki?” diye sormuş.

Hadi gözümüzü kapayıp onu da bir kenara koyduk, namazsız Mevlânâ, tesettürsüz Mevlânâ derken İslam’a alternatifmiş gibi seküler-leş-tirilerek harcanmaya çalışılan bir evliya ve bir yol var ortada.

Düğünde sema, lokanta açılışında sema, metroda sema derken, Şeb-i Aruz’umuzu(!) kutlayan bir belediyeden de mahrum kalmadık çok şükür. Millet duyar küpü!

İnsan bu kadar saçmalık karşısında ister istemez soruyor “Müslümanlık bunun neresinde?” Mevlana belki bunları hoş görebilirdi  amma biz o kadar hoşgörülü değiliz.

Hoşt bulduk! Diyelim.

(Yazıda kullanılan kapak fotoğrafı Kültigin Strark adlı sosyal medya hesabından alınmıştır.)

fatma yıldız
Sayılmayız parmağ ile Tükenmeyiz kırmağ ile Taşramızdan sormağ ile Kimse bilmez ahvalimiz. Erenlerin çoktur yolu, Cümlesine dedik beli; Gören bizi sanır deli, Usludan yeğdir delimiz Tevhid eden deli olmaz Allah deyen mahrum kalmaz Her seher açılır solmaz Bahara erer gülümüz.

  Leğenim Damdan Düşmesin!

  Önceki içerik

  Günah Bizi Nereye Götürür?

  Sonraki içerik

  6 Yorum

  1. Şu resmi gördüğümde bunuda yaptılar mı gerçekten? dedim. İnsanın ağzı açık kalıyor. Bu meseleyi de oldukça net bir şekilde masaya sermişsiniz. Bizde hoşt gördük !

  2. bir de ayin vardı o da hak ediyor böyle haşlanmayı

   1. O da yayımlanacak inşallah.

  3. trajikomik… ağlanacak halimize gülüyoruz

  4. Bu fotoğrafın bir de saksı içindeki versiyonu var bir kütüphanede. 🙂 Resim ekleme butonu olmadığından ekleyemiyorum.

   1. Eyvallah.

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir