Güncel

İklim Üzerindeki İnsan Etkisi

0

Araştırmacılar dünyadaki her bölgeyi farklı iklim koşullarıyla inceliyor, dünyadaki iklim değişimini gözlemliyorlar. Geçtiğimiz günlerde -9 Ağustos 2021 tarihinde- yayınlanan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporuna göre iklimde gözlemlenen değişikliklerin çoğunun binlerce yıldır görülmediği ve oluşan değişikliklerin (deniz seviyesinin yükselmesi gibi) yüz binlerce yıl süresince de düzelemeyeceği söylenmektedir.

IPCC’nin 195 üye hükümeti tarafından 9 Ağustos 2021 Cuma günü onaylanan İklim Değişikliği 2021: Fiziksel Bilim Temeli adlı IPCC Çalışma Grubu I Raporu’nda hava kalitesine yönelik önlemler alınsa da küresel sıcaklıkların istikrarlı hale gelmesinin 20-30 yılı alabileceği belirtilmiştir. Ancak, karbondioksit (CO2) ve diğer sera gazlarının emisyonlarındaki güçlü ve sürekli azalmalar iklim değişikliğini sınırlayacağına da raporda değinilmiştir.

Geçmiş ve Gelecekteki İklim Üzerindeki İnsan Etkisi

Masson-Delmotte, “On yıllardır Dünya’nın ikliminin değiştiği ve iklim sistemi üzerindeki insan etkisinin tartışmasız olduğu açıktı” dedi. Raporda insan aktivitelerindeki tercihlerin iklimin gelecekteki seyrini belirleyebileceği söyleniyor. Yine aynı raporda karbondioksitin (CO2) iklim değişikliğinin ana itici gücü olduğunun kanıtlarının belli olduğu da vurgulanmıştır.

Başta metan gazı olmak üzere sera gazlarının ve diğer hava kirleticilerinin hem etkilerini azaltacak yöntemler hem de kendilerinin sınırlandırılması yönündeki tutumlar uzun ve kısa vadede olumlu sonuçlar verebilecektir.

İnsan etkisi sonucunda oluşan iklim değişikliklerinin önlemler alınsa dahi çok uzun vadede geri döndürülemeyeceğinin mevcut teknolojik araştırmaların ortaya koyduğu bir sonuç olduğunu düşündüğümüzde alınabilecek en yüksek önlemlerin durumu engellemese de yavaşlatacağı yönünde iyimser düşünebiliriz.

Tehlike Çanları Çalmak

Önceki içerik

11. İlâhî İsimler İle İrtibatımız

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv