Güncel

İyi Giyinmek Hakkında

0

Yazı uğurlamadan vitrinlere dolan trikolar, şişme montlar, çizmeler hepimizi bir anda şaşırtıyor malum. ‘’Moda işte böyle hızlıdır, eğlencelidir, sihirlidir’’ gibi sloganlar duyuyor olabilirsiniz. İşte burada araya girip biraz  konuşalım istiyorum.

‘’İyi giyinmek’’ denince tam olarak neyi anlıyoruz?
İhtiyacımız olan nedir, moda ihtiyacımızı karşılar mı?
Ve asıl soru; önemli olan tarz mı, şıklık mı, konfor mu?

Şehir hayatının hızlı ve yorucu ortamında herkesin kendi için oluşturduğu konfor alanı, aslında gardıroplarımız için de geçerli. Yaşadığınız çevre ve iş ortamı, arkadaşlarınız, iklim şartları, yaptığınız iş, estetik anlayışınız ve giyim için ayırdığınız bütçe tarzınızı belirleyen ilk koşullardan. Yaşam enerjiniz, hayata bakış açınız, huylarınız, alışkanlıklar ve psikolojik şartlar da tarzınızı ortaya koymakta en önemli etmenlerden. Bunların hepsinin üzerine, vücut yapınızı da ele alarak yaptığınız tercihler ise tarzınızı oluşturuyor. İyi giyimde başarılı kombin yapabilmek tarza göre değişse de kişisel tercihlerinizi bilmek günlük hayatınızı kolaylaştırır.

Modanın her sezon savunduğu yenilik size uygun olmayabilir. Çünkü moda değişkendir ve tüketime odaklıdır. Hepimizin farklı yaratılmış olması ve her birimizin farklı estetik beklentilerinin olması ile ilgilenmez. Kendi oluşturduğu tarzları bize pazarlamaya çalışır. İyi giyinmek için modayı değil, kendinizi tanımalısınız. Doğruyu aramak, bulmak ve tercihleri doğru yönetip şık olmak kendi elimizdedir.

Sonsuz seçenekler sunan mağazalarda aradığınızı eksiksiz bulabilmek mümkün olmayabilir. Bu durumda ne yapacağını bilmek kıymetlidir. Neyi aradığınızı iyi bilin. Bir ürünü satın alırken onu ne ile kombinleyeceğinizi kafanızda oluşturun. Mesela konforundan ödün vermeyen biri iseniz stiletto vitrinlerinde vakit kaybetmeyin. Her moda markası farklı tarzları yansıtır. Kendinize uygun markaları bilmek, gerektiğinde terzi desteği almak ya da dikiş dikmeyi öğrenmek tarz arayışında farklı kolaylaştırıcı yollardandır. Rahatlık da kişiye göre değişiklik gösterebilir. Mesela herkesin rahat bulduğu pantolon kalıbı farklıdır. İçinde rahatsız hissettiğiniz kıyafetler sizi yansıtmayacağı için şık da göstermeyecektir. Neyin içinde rahat olduğunuza karar verin. Bu hususta kendi sınırlarınızı iyi koruyun. Tarz sahibi olmak sınırlarını iyi bilmektir.

Şıklığı klasik giyinmekle karıştıranlar var. Şıklık bir bütündür. Kişi, spor yaptığı kıyafetleriyle de pijamalarıyla da şıklığı yakalar. Şık olmak; tarzına uygun giyinmektir. Tarzınızı belirlemek için kendinizi iyi tanıyın. Taklitten uzak kalın. Elbette moda sayfalarını takip etmek, tarzını oluşturmakta beğendiğiniz kişilerden ilham almak mantıklıdır. Ancak kişi yalnızca kendi olduğunda tarzını bulur. Ne istediğini bilen biri ise tercihlerini doğru yapar.

Yaşam kalitemizi arttırmak için iyi giyinmeye çalışmak güzel bir telaştır. İyi giyinmek daima iyi hissettirir. Moda; ihtiyaçlarımızı kişisel tercihlerimize en uygun şekilde belirleyebilmektir.

Yıldız Hamidiye Camii

Önceki içerik

Namazı İkame Etmek

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv