Güncel

Kağıt Geri Dönüşümü

2

Geri Dönüşümde büyük pay kağıt atığın.

Atıktan gelir elde edilmesi; malzeminin üretilmesi ve bertaraf edilmesinin maliyetinden daha ucuz olduğu için geri dönüşüme  ilgi git gide arttırıyor. Kağıdın kullanım alanının yaygın olması, kağıt geri dönüşümünü, bu endüstrinin büyük bir bölümü haline getiriyor.

Kağıt ürünlerin neredeyse bütün türleri geri dönüştürülebilir ancak kağıt havlu, peçete, karton bardaklar, yiyecek bulaşmış kağıt ambalajlar, karbon kağıtlar gibi kağıt atıklar geri dönüştürülemez. En fazla geri dönüştürülen kağıt ürünler ise karton koliler, gazete ve dergiler, ofis kağıtları kitap ve defterlerdir.

Geri dönüşüm süreci toplama ile başlar. Taşıma, ayırma ve kağıt hammade üretimi işlemleri ile süreç  devam eder.

Atık üreticisi ile başlayan toplama işi  belediyeler ve atık toplama firmaları ile devam eder. Dönüştürülebilir kağıt atıklar, diğer atıklardan ayrı olarak mavi poşetlerde biriktirilir veya cadde ve sokaklardaki mavi konteynerlere atılır. Buralardan atık araçları ile toplanır.

Toplanan kağıt atıklar, diğer ambalaj atıklardan ayrılması için atık ayırma tesisine nakledilir. Tesiste  ayrıştırılarak balyalar haline getirilir. Buradan da kağıt hammaddesi üreten firmalara gönderilir.

Hammaddeye dönüştürülmesi aşağıdaki aşmalardan oluşan, birden fazla işlemi içerir:

Kağıt hamuru eldesi su ve kimyasallar ile yapılır. Kağıt önce kesilir sonra ısıtılarak kağıt liflerine ayırılır. Sonrasında su katılarak makine ve kimyasallar yardımıyla hamur haline dönüştürülür.

Selüloz ve temizleme: Hamur halindeki karışım, içindeki yabancı maddelerden ayrıştırılmak için farlı büyüklükte ve şekildeki delikli levhalardan geçirilir. Kağıt hamuru  zımba gibi başka kirleticiler içeriyorsa, hamur koni şeklindeki silindirlerde döndürülebilir. Silindirler, merkez kaç  kuvveti kullanarak zımba gibi maddeleri dışına atarken, küçük kirleticiler koninin ortasına doğru hareket eder ve uzaklaştırılır.

Mürekkep giderme: Bu işlemde, kağıt hamurundaki  kağıt liflerinden mürekkep kaldırılmasını sağlanır. Mürekkep giderme işlemi kimyasal ekleme ve parçalama gibi mekanik işlemler ile yapılır. Hafif ve küçük mürekkep parçacıkları su kullanılarak çıkarılırken, daha ağır ve daha büyük parçacıklar flotasyon adı verilen bir işlemde hava kabarcıkları kullanılarak çıkarılır.

Rafine etme, renk sıyırma ve ağartma: Rafine etme aşamasında, kağıt liflerinin şişmesi için hamur dövülür. Renklendirme gerekiyorsa, boyaları kağıttan çıkarmak için elyaflara renk sıyırma kimyasalları eklenir. Amaç beyaz geri dönüştürülmüş kağıt üretmek olduğunda, kağıt hamuru oksijen, klor dioksit veya hidrojen peroksit ile ağartılarak daha parlak veya beyaz hale getirilir.

Kağıt geri dönüşümünün son aşamasında, elde edilen hamur kağıt üretmek için kullanılmaya hazır hale getirilir. Kağıt hamuru,  ağaç lifleri ile karıştırılarak hamurun pürüzsüzlüğü sağlanır veya elde edilen hamur tek başına kullanılır. Bu şekilde elde edilen kağıt, çeşitli sektörlerde kullanılabilir.

1 ton kağıdın geri dönüştürülmesiyle ;

4100 KWh enerji tasarrufu sağlanır.

Depolama alanları azaltılır.

% 40 enerji tasarrufu sağlanır.

17 adet ağaç kesilmekten kurtarılır.

Havaya, 177 kg sera gazı salınmaması sağlanır.

Zeynep Tanyeri
1979 senesinde Bingöl'de doğdu. Uzun yıllardır İstanbul'da yaşamakta evli ve iki çocuk annesidir. Üniversite eğitimini Çevre Mühendisliği bölümünde, Aksaray Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Mühendislik Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Bazı özel eğitim kurumlarında, çevresel açıdan yaşam döngüsü değerlendirme ve post prodüksiyon eğitim sertifikaları aldı. Yaklaşık 15 senedir bir kamu kuruluşunda çevre yönetimi üzerine çalışmalar yürütmekte ve sıfır atık uygulama çalışmaları yapmaktadır. Ödüllü, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, kurumsal süreçlerin yaşam döngüsü değerlendirilmesi projelerinde çalıştı.

  Görmüş Geçirmiş Olmak

  Sonraki içerik

  2 Yorum

  1. Çok faydalı nir bilgi.
   Kaleminize sağlık.

  2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş,farkındalık oluşturmasını dilerim,kaleminize sağlık

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir