Kültürel

MalikHane

2

Hiç birinin hiç birine benzemediği, harika bir MalikHane sahibiyiz hepimiz. Bedelsiz oturuyoruz. Ay sonunda kira derdimiz yok. Yok efendim, bankadan kredi çekip de kredi borcunu ödüyoruz derdimiz yok.

Kablosuz kolay kurulum. Sınırsız wi-fi. Bina kontrol sistemleri ile bütün bileşenlerin, mükemmel entegrasyonu elimizin altında. Evimizdeki sistemler ve cihazlar ihtiyaçlarımızla, istek ve alışkanlıklarımızla uyum içinde koordineli çalışmaya planlanmış. Altın Oran1  kaideleri doğrultusunda muhteşem donanımla donatılmışız.

Yüz tanıma sistemimiz var bir kere. İnsan yüzü görünmeyen simetrik doğrularla doludur. Göz bebeğimizden inen doğru, direkt dudak kenarımıza iner. Burnumuz kulağımızla aynı orandadır. İnsan yüzü, insanın kendi avuç içi kadardır. Fotoşopsuz bir güzelliğimiz var.

Çelik konstrüksiyon kadar sağlam beden iskelet yapımızın farkında mıyız? Yani insan kemiğinin granit kadar sağlam olduğunu ve bir grup kemiğin 9 ton ağırlığı dahi kaldırabileceğini biliyor muydunuz?

Sorunsuz çalışan bir temiz hava filtremiz var. Hiç bir klima sisteminde olmayan, ortamı filtreleyen bir sistem var.

Ses sistemi desen her türlü desibeli çekebilecek kapasitede. Bluetooth özelliği bile var. Verimli çalıştırmak bize kalmış. Buna iç sesi de eklersek 🙂

Akıllı ev sistemleri ile konforu hepimiz yakalamışız.

Beynimizin gönderdiği sinir uyarıları 274 km/s’lik bir hızda hareket eder. Aydınlatma, perde/panjur, iklimlendirme ve konfor… Teknolojiyi bizimle buluşturmuş Yaradan. Göz kaslarımız günde 100 bin kez kasılır mesela.  Şahane bir yapı. Zorlu kış şartları yahut yaz şartlarında, kendi kendini dönüştürebilen bir sistemimiz var.

Son sistem düzenekle donatılmışız. Yapay zekalar yanımızda ne bileyim ne gibi kalır. Vücudumuzu dolaşan fiber altyapı 60.000 km uzunluğundadır. Biz değil, dünya bizim etrafımızda 2,5 tur atıyor. Düşünsenize; biz sisteme çomak sokmadığımız sürece sistem emrimize amade.

Görüntü ve ses kayıt cihazları ile güvenliğiniz emin ellerde. Bir telefon alacağımız zaman dahi sabit disk sürücüsünü 64 GB tercih ederken, bilgisayarların bile bu kapasitesi 256 GB ile sınırlıyken, İnsan Beyni sizce kaç GB hatıra kaydedebilir? Araştırmalar sonucu 100 TB olduğu kesin olmamakla birlikte tahmin edilmektedir. 100TB=102,400 GB  gibi düşünürsek… Galiba üç noktaların burada havada uçuşması lazım.

Beynimizde her saniyede 100.000 kimyasal reaksiyon oluşur. Biz en kaliteli flash belleğe dünyanın ücretini veriyoruz. Bedelsiz hizmetimize sunulmuş bir beynimiz var. Hatıralarımız siber saldırılara karşı gizli bir sistemle korunuyor.

Hepimiz mükemmelin ötesinde bir MalikHane içerisindeyiz. Kafatasımız 29 farklı kemikten oluşmaktadır. Kemiklerimiz ise çelikten yaklaşık 5 kat daha güçlü.

Hepimiz için ayrı ayrı ve özel üretim yapılmış. Hani bir ürünün değerini altındaki soğuk damgası ve “Hand made” ibaresi birden değiştiriyor ya işte tam da öyleyiz. Hepimiz özeliz ve güzeliz.

İnsan bedeni dediğimiz oluşum, sadece kabuğumuz bile bu kadar şahane donatıldıysa ve bizim dış dünyayı bu kadar güzel sentezlememiz için bizim tasarrufumuza sunulduysa; Aman Yarabbi! Biz ne büyük bir nimete gark olmuşuz. Ne büyük bir nimetin dünyada sahibi gibi görünen kiracılarıyız.

Ve hepimiz ayrı ayrı bu muhabbetin muhatabıyız. Peki bu kadar güzellik ve muhabbetin direkt muhatabı iken, hala olmayana mı takılıp kalacağız?  Kıymetini bilmek bize kalmış. Tercih bizim.

Sözümü Balzac’ın bir sözü ile bağlarken, herkese selam eder, MalikHane’niz  de sürurlu günler dilerim.

“Ayakkabılarım yok diye üzülüyorum. Ta ki ayakları olmayan bir adamla karşılaşana dek. “

 

1- Matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Rukiye Ersoy
Her şey hikayeyken bizde kendi hikayemizin peşine düşmüş bir yolcuyuz.

Kompost (Toprak İyileştirici)

Önceki içerik

Balkanlarda Bir Osmanlı Yadigârı

Sonraki içerik

2 Yorum

  1. …hâlâ olmayana değil de,
    bilmeye, bulmaya, olmaya takılıp kalsak…

    Ne güzel yapmışsınız tarifi zor beden ülkesinin tasvirini, gönlünüze, kaleminize sağlık 🌸

    1. İnşallah biz güzellere takılalım yol götürür ne de olsa güzele 🤗 estagfirullah okuyanın gönlüne huzur olsun. hürmetler

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir