Âb-ı Hayat

Mehmet Zahid Kotku Hazretleri

6

Merhaba,

Sizlerle bu hafta paylaşmak istediğim mübarek Mehmet Zâhid Kotku Hazretleri.

Umarım çok güzel mutlu, sağlıklı, huzur dolu bir hafta geçirmişsinizdir. Bu şartlarda biraz zor gibi gözükse de, her şeye rağmen hayata bakış açımız olumlu olduğu müddetçe dışarıda yaşanan olaylar bizi çok fazla etkilemeyecektir diye umut ediyorum. İstanbul’a yolunuz düşmüşse ya da bu şehirde yaşıyorsanız Süleymaniye Camii’ne muhakkak gitmişsinizdir. Bu caminin bahçesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi ve türbenin hemen arkasındaki bahçede de birçok mübarek zâtın kabirleri bulunmaktadır.  Burada medfun zâtlardan biri de Mehmet Zâhid Kotku Hazretleridir ve feyz aldığı hocaları, üstatlarıyla birlikte burada ebedi istirahatgâhına defnolunmuştur.

İskenderpaşa Cami denildiğinde akla Mehmet Zâhid Kotku Hazretleri gelir. Bu camide uzun yıllar vaaz ve nasihatlerde bulunmuş, irşat vazifesini ifa etmiştir.

Sohbetleriyle birçok kişinin hidayetine vesile olmuş, döneminde ülkenin idare ve siyasetine yön veren şahsiyetlere ilham vermiştir.

Mehmed Zahid Kotku  insan eğitimini esas almış, kendini fertlerin iç dünyalarının zenginleştirilmesine adamıştı. Onun daima “Sakın kimseyi incitme, kınama, aleyhinde katiyen konuşma ve iyi bil ki Allah Teâlâ hepimizi ve her şeyi pek iyi görmekte ve bilmektedir.” dediği bilinmektedir.

mehmed zahid kotku

Görev yaptığı İskenderpaşa Camii’nde, her pazar ikindi namazının ardından Râmûzû-l ehâdis dersleri verirdi. Elhamdülillah 8-11 yaşları arasında bu derslere rahmetli anneciğim ve babacığımla katılmak, mübarek ellerinden öpüp, hayır dualarını almak nasip oldu bizlere de.

Bu mübarek zâtın vefat ettiği gün, takvim yaprağında Hz. Mevlânâ’nın şu sözleri vardı: “Arkamdan ağlama; öldüğüm gün tabutum yürüyünce bende bu dünya derdi var sanma”.

Haftaya Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinin doğumu, ailesi, tasavvufi eğitimi ve vefatıyla ilgili daha muhtevalı bilgilerle buluşmak üzere. Hürmetler efendim.

Türk Yayıncılık Tarihini Başlatan Kahraman ‘Tonyukuk’

Önceki içerik

6 Yorum

  1. Eline emeğine sağlık canım arkadaşım💖

  2. Rabbim Şefaatlerine nail eylesin. Güzel insanlar her zaman insana uzaklardan! bile sesleniyorlar. Allah Teala duymak nasibeylesin.

  3. Rabbim şefaatlarına nail etsin İnşaAllah.. kalemine sağlık canım. Devamını sabırsızlıkla bekkiyoruz🤲🏼

  4. Turbesinin suleymaniyede olduğunu bilmiyordum Allah razı olsun

  5. Emeğine sağlık ablacım

  6. Müberak şahsiyetleri bizlerin hatırlamasına vesile olduğun için teşekkür ederiz Allah razı olsun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Eklenenler

En Son Eklenenler

Arşiv