Güncel

Milenyumda Kurban Kesmek

0

Bu sene Temmuz ayı içerisinde kurban bayramını idrak ediyoruz. Hz. İbrahim’den bu yana sürdüregeldiğimiz bu görevi hâlâ birçoğumuz geleneksel yöntemlerle gerçekleştiriyor. Kurban pazarları kuruluyor, insanlar tek başlarına küçükbaş veya 7 kişi bir araya gelerek büyükbaş hayvan bakıyor ve bütçesine göre bulduğu en güzel hayvanı satın alıyor. Kurbanlıklar İslami kurallara göre genelde satın alınan yerde kasap tarafından kesiliyorken evin erkekleri de kurban kesimine şahitlikte bulunuyor hatta yardım ediyor. Bu arada evin kadınları da heyecanla gelecek kurban eti için ilk hazırlıkları yapıyor. Sonrasında eve gelen kurban eti aile, akrabalar ve fakirler arasında pay ediliyor ve dağıtılıyor. En azından bizim bildiğimiz ve tanık olduğumuz geleneksel kurban bayramı bu yönde idrak ediliyor.

Diğer taraftan son zamanlarda pek çok insanın bu geleneksel yöntemi dijital yöntemlerle değiştirdiği görülüyor. Gittikçe zayıflayan aile, akraba ve komşuluk bağları yüzünden bir araya gelmekte zorlanılması, maddi yetersizlik, vakit darlığı ve belki de hayvan seçmenin ve bu işten anlamanın zorluğu gibi sebeplerden dolayı insanlar sadece bir tık uzaklığındaki kurban seçme yönünde tercihlerini kullanıyorlar. İnternet üzerinden kurban kesme talimatı verilmesi bir yandan kolaya kaçılan ve olumsuz bir seçenek gibi görünse de olumlu tarafları da var.

Çeşitli hayır kurumları tarafından gerçekleştirilen kurban kesim hizmetleri dünyanın pek çok ülkesinde maddi durumu yeterli olmayan kardeşlerimiz ile kurbanlarımızı paylaşma imkanı sağlıyor. Hatta nerede kesmek istediğinizi de kendiniz seçebiliyorsunuz. Kurbanların fiyatları genelde ülkeden ülkeye değiştiği için kendi kesenize uygun bir kurban seçmeniz de oldukça kolay oluyor. Normal şartlarda kurban kesmek pahalı olduğu için kaçınan bir kişi kolaylıkla internet üzerinden kurban satın alabiliyor. Aslında bu sadece Kurban Bayramı ile de sınırlı değil. Yılın herhangi bir döneminde şükür, akika, adak kurbanları kesmek için de bir kurban pazarı bulmak zorunda kalmıyorsunuz.

Bununla birlikte bütün bunları kolaylıkla yaparken aslında asıl problem kurbanın geleneksel yöntemlerle veya dijital hayatın getirdiği kolaylıkları kullanarak kesilmesi değil. Evet kurbanı geleneksel yöntemlerle keserken işin manevi kısmının farkında olmak daha kolay oluyor. Eğer bir de uzaktan kesilen bir kurban güzel bir deniz tatili ile taçlanırsa kurban ibadetinin bizdeki yansımasını görmek de biraz zor oluyor. Asıl mesele milenyum dediğimiz bu yeni bin yılda bir tıkla kurban keserek adetlerimizi değiştirsek de niyetlerimizi gerçekten halis tutabilmek ve Kurban Bayramı’nın getirdiği manevi havayı hissedebilmek. Dünyanın diğer bir tarafında Allah için kurban keserken bunu gerçekten Allah için mi yapıyoruz yoksa kurban kesmek zorunda olduğumuz için mi yapıyoruz bunun muhasebesini yapabilmek.

Süleymaniye Külliyesi

Önceki içerik

Hac Suresinden Ayetler I

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv