Güncel

Mutlu Gün Kurabiyesi

3

Yazmayalı ne kadar uzun zaman geçtiğini aralık kalan camdan esen serin rüzgarı hissedince anladım. Hiç istemeden verdiğim bu arada yoğun iş temposu, hastalıklar, hüzünler, mutluluklarla yaprak gibi savrulurken hayatın akışında bir baktım ki gerçekten savruluyor yapraklar, sonbahar gelmiş. Tüm bunları düşünürken gözüm duvardaki askılığa takıldı ve elimin orada asılı duran pazen önlüğüme gitmesi ile arasında geçen zaman 3 dakikaydı. Ve bu andan itibaren kurabiyeyi pişirmemle arasında geçen zaman ise sadece 25 dakika.

Daha önce söylemiş miydim ben size, kumaşlardan en çok pazeni severim; mevsimlerden ise baharı. Hem ilkini severim, hem sonunu, bütün baharları.

Benden bir mevsimdir tarif isteyen editör ekibini ve siz okuyucularımı daha fazla bekletmeden tarife geçiyorum. Fakat öncesinde biraz tarifin özelliklerinden bahsederek methiyeler dizmek istiyorum, çünkü hak ediyor.

Pazenli pastacınız Aslı, tam bir mutlu gün kurabiyesi ile geldi. Yine, az malzeme/az efor/çok tat kuralıyla hazırlanmış bir tarif. Tam bir koy karıştır. Yine minik eller girebilir devreye. Mutfaktaki en tatlı yardımcılarınız olan çocuklarınızla bile yapabileceğiniz kadar kolay, yiyenlerin yüzünde gülümseme, damağında eşsiz bir tat bırakacak kadar lezzetli bir tarif. İkram ettiğiniz misafiriniz “yok ben diyetteyim ama hadi bi’ tane alayım  seni kırmayayım, en küçüğünü ver ama” diyerek bir tane yiyecek, ama saatler sonra o lezzet aklına düşecek, her türlü mesaj platformundan üzgün surat emojilerle “keşke bütün kutuyu alsaydım :(” diye mesajlar atacak size, bana güvenin…

250 gr un
65 gr pudra şekeri
160 gr tereyağı
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tarçın,
1 paket vanilya
50 gram ceviz
80 gram bitter çikolata
1 portakal kabuğu rendesi

Yapılış aşamaları, püf noktaları ve size gönderdiğim mesajları görmek için videoya buyurun.

 

Malzeme listesinde ilk dört element dışında kalan tüm malzemelerin opsiyonel olabileceği baz bir kurabiye tarifidir. İçerisine katacağınız elementler tamamen sizin damak tadınız, deneme cesaretiniz ve hayal gücünüzle sınırlı.

Ve hamurunun derin dondurucuda saklanabilir olmasıyla da hayat kurtarır bir ahbaptır. “Müsaitsen bi’ kahve içmeye geleceğim” mesajını aldığınızda kahvenin yanına ne yapacağım diye düşünürken buzluktaki hamur aklınıza düşer, bir oh çekersiniz.
Bundan sonrası, arkadaş ile kahve keyfi selfisi.

Hele ki bir de hamurun içinde yumurta olmaması özelliği ile yumurta alerjisi olanlar için aranan kandır.

Aranan kan bulundu. Şifa olsun.

MutlugünKurabiyecisi Aslı
Hayallerinizin Tadına Bakın... https://www.instagram.com/mutlugunkurabiyecisi_asli https://www.youtube.com/channel/UCEuUQ6YS74516FJNTonpD-g

Dana Kıyma 5 Lira

Önceki içerik

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Sonraki içerik

3 Yorum

  1. Ellerine sağlık aslicim, yine harika bir yazı ve harika bir tarif, bir kurabiye canavarı olarak mutlaka deniyeceğim bir tarif😊👍

  2. Ellerinize emeğinize sağlık hemen denenmesi gereken bir tarif gerçekten 😋😘

  3. Bayildim hemen denenecekler arasina girdi. Ellerine sağlık 💜💜💜💜💜

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv