Kültürel

Nineden Mektup Var

2

Mavi gökkubbenin altından, 1 Mart 2000 yılında bir Özay Gönlüm geçti. Üç sazın, namı diğer “Yaren”in tasarımcısı olan Özay Gönlüm, Türk sözlü kültürünü ve âşıklık geleneğini hem derleyip kayda alan hem de yeniden can veren, yeni nesillere aktaran ve sevdiren çok yönlü bir sanatçıdır. Sazıyla sözüyle neye hasretsek onunla buluşturur bizi.

Yeni nesil pek bilmese de düğün sektörünün vazgeçilmezi, “Asmam çardakta, suyu bardakta”sıdır. Denizli yöresine ait türkülerin kaynak kişisidir.
Trt Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu ile Ege’nin en uzak tarlalarında pamuk toplayan Hatçe Nene’ye de hasret çeken Cemile geline de gurbetçi Memed amcaya da askerde tezkere sayan toruna da duyurdu türkülerimizin sesini.

Bir Nineden Mektuplar klasiği vardır ki, Egeli olmayanı bile mest eder. Alamanya Mektubu gurbetçinin hasretini çektiği mintanıdır. Ağılda doğan oğlağın, dağda biten otudur.

Merhaba, sevgiler saygılar hepinize. Sizlerle Ege yöresine uzanalım şöyle. Bir köyde konuk olalım bir nineye. Bir nine var orda yaşayan, o köylüklerden birinde. Seksen yaşında. Kimi kimsesi yok bir torunundan başka. Torunu askerde, Ahmet. Mektuplar yazıyor torununa nine. Mektuplar geliyor torunundan nineye. Bu mektuplardan bizim de elimize geçti. Dilerseniz, sizlerle neler söylüyor, ne şekilde söylüyor, okuyalım beraber.” diyerek söze girer ve bizi bize anlatmaya başlar.

“Ey benim, gözümde tüten, gönlümde biten, fistanımın yaması, torunların hası, ince sezgilim, datlı ezgilim, gara yazgılım, gurbet guşum, gönlü hoşum, köylü özlüm, eli tüfeklim, demir yüreklim, üveyik gözlüm, nassın bakeem eyimin?…”ifadeleriyle kederlendirip hasrete gark ederken; “erkek gısmı eşşeğinden, garı gısmı döşeğinden belli olur; gadın gısmına göğde düğün va demişle, göğe merdiven dayameye gakmış…” ifadeleri ile de gülmekten kendinizi alamazsınız. Gülerken düşündüren, düşünürken ağlatan, içinize işleyen bir yanı vardır.

Bu kadar girizgah  boşa değildir elbette ki. Bir hasret vardır, geçmişe. Bir dert vardır, kopup giden gençliğe. Gelişen ve sanayileşen bir ülkenin geçmişinden hızlıca uzaklaşmasına dur demek içindi belki de. Biz de kulak verelim bakalım Nineden Mektuplar bize ne fısıldayacak…

R.T.
Her şey hikayeyken bizde kendi hikayemizin peşine düşmüş bir yolcuyuz.

Dünyanın İncisi ”Endülüs”

Sonraki içerik

2 Yorum

  1. Ayy en sevdiğim şarkılar , en sevdiğim sözler .. babamın durup durup söylediği sözler ❤️❤️
    Elinize kaleminize yüreğinize sağlık ❤️

  2. Yandırıverdi gari içimizi bu ezgile❤ eline yüreğine sağlık pek güzel Maşallah🌺🌺🌺

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv