Güncel

Word Belgesini PDF’e Dönüştürme

0

Çoğu zaman kelime işlemci programlarını kullanırken Microsoft Office Word programı tercih edilir. Bununla birlikte özellikle başkalarına dosya gönderiyorsak ve ortak çalışmalar yapıyorsak word dosyası her zaman kullanışlı olmayabilir. Bu gibi durumlarda genelde karşı taraf bizden PDF şeklinde dosya göndermemizi ister. PDF dosyası birçok durumda bize kolaylık sağlar. Bu durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Yazdırma: Yüksek çözünürlüklü ve yüksek kaliteli bir yazdırma için PDF kullanılmalıdır. PDF, ekranımızda gördüğümüz sayfayı yazdırdığımızda tam olarak aynı sayfayı göreceğimizi garanti eder.

Arşivleme: Sıkıştırılmış PDF dosyaları çok kompakt olabildiğinden dosya düzeninin korunabilmesi ve düzenlenebilmesi sebebiyle PDF, depolama için idealdir.

Herkesin Görebilmesi: Microsoft Office programı ücretlidir ve her bilgisayarda bulunmayabilir. PDF okuyucu ise her bilgisayarda ücretsiz olarak kurulabilir.

Dosya Değişimi: PDF, dosyaların düzgün görüntülenmesi için kullanıcının bilgisayarında yüklü olan yazı tiplerine ve ayarlara güvenmek zorunda kalmaz. Dolayısıyla diğer kişilerle paylaşılan dosyaların PDF formatında olması daha kullanışlı olmaktadır.

Bu sebeple işlem yaptığımız dosyalarımızı şu şekilde PDF’e çevirebiliriz:

  1. Sol üst köşeden Dosya sekmesi seçilir
  2. Dosya sekmesi altında Farklı Kaydet seçilir
  3. Sağda açılan sekmede ise Kayıt Türü kısmından PDF seçilir (Windows’un farklı versiyonlarında Kayıt Türü seçeneği gösterilmeden direkt size olasılıklar dahilindeki doküman formatları sunulabilir.)


Farklı Kaydet sekmesinde görüldüğü üzere farklı dosya formatlarını seçerek dosyanızı PDF dışında başka formatlarda da kaydedebilirsiniz.

Gelecek ay başka bir konu ile buluşmak üzere!

Her İnsan İyidir

Önceki içerik

Meyve Eşittir Fruktoz Değildir

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arşiv