Âb-ı Hayat

Rebiulevvelde O’ndan Bir Dua

1

Rebiulevvel ayının içinde olduğumuz şu günler, hakkımızda rahmete, Efendimiz’in şefaatine ve yakınlığına vesile olsun diyerek duayla başlayalım.

12 Rebiulevveli Efendimizin hem dünyaya teşrifi hem ahiret alemine irtihali hem de Mekke’den Medine’ye hicretini tamamladığı gün olarak biliyoruz. O günkü Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicreti 1 yılda tamamlanmış olsa da hicretin gereken bazı durumlarda kıyamete kadar farz olduğunu biliriz. Hz. Ömer (r. a) “Asıl muhacir Allah’ın yasaklarından uzaklaşandır” der. Zaten bu dünyanın kalbimizi çalan devamsız güzelliklerine gönül bağlamadan, Allah ve resulüne hicrete de her daim muhtacız. “Fe-firrû ilallâh” buyurarak Hazreti Allah da bizi daima kendisine kaçmaya davet etmiyor mu?

Bu niyetlerle Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin hicret esnasındaki duasını burada paylaşalım istedim:

Ben bir hiç iken beni yaratan Allah’a hamd olsun. Allah’ım dünyanın korkusu, zamanın şerleri, gece ve gündüzlerin musibetlerine karşı bana yardım et! Allah’ım seferimde bana arkadaş ol! Gerideki  aile efradım hususunda benim halefim ol! Bana verdiğin rızkı bereketli kıl! Beni sana karşı mütevazi kıl! Güzel ahlak üzerinde beni sabit kıl! Ya Rabbi beni kendine sevgili kıl! Beni halkın eline bırakma! Ey zayıf görülenlerin Rabbi! Sen benim Rabbimsin! Seni gücendirmekten, senin gökleri ve yeri aydınlatan, karanlıkları söküp atan, kendisiyle öncekilerin işleri düzelen mübarek vechinin nuruna sığınıyorum. Bana verdiğin nimetlerin zevalinden, verdiğin afiyetin fenalığa dönüşmesinden ve senin her türlü gazabından yine Sana sığınıyorum. Senin rızanı kazanmak benim yanımda güç yetirdiğim amellerin en hayırlısıdır. Günahtan sakınma gücü ve ibadete yönelme kuvveti ancak seninle olur.

Ahî Çelebi Camii

Önceki içerik

Hz. Abdülmuttalib

Sonraki içerik

1 Yorum

  1. Amiiin…..

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv