Âb-ı Hayat

Saâdet’in Kimyâsına, Satırlardan Sadırlara Yolculuk

28

Hakîkî var ve bir olan Allah Teâlâ’ya, yağmur damlalarının, gökteki yıldızların, ağaçlardaki yaprakların, sahralardaki kumların, yer ve gökteki zerrelerin adedince hamd ve senâlar olsun.
Peygamberlerin Efendisi, müminlerin yol göstericisi ve rehberi, Allah Teâlâ’nın seçtiği, beğendiği Muhammed Mustafa’ya (s.a.s), her biri ümmetin rehberi ve şeriatin bildiricisi olan ashâbına ve ehl-i beytine salât ve selâm olsun.

Bu şekilde başlar Hüccetü’l-İslam İmam Gazzâlî Kimya-i Saadet kitabına.
Ebedî saâdet kimyasının arayışında içindeki insanlık cevherini keşfedip, hisler âlemimizi “esfel-i safilin“den kurtarıp melekler temizliği ve nefâsetine eriştirecek cümlelerle dolu bir hazinedir. Gazzâlî kendini kendine tanıtmakla başlayan bu yolculukta kişinin yaratıcısını tanımasının yolunun O’nun yarattıklarını bilmekle ele geçeceğini vurgular. Ona göre insan kalıptan ibaret değildir; ancak bu kalıp üzerindeki tasarrufu ve yaratıcısının açık bir şekilde beyan ettiği irade ile kendine verilen akıl nurunun sağlayacağı kontrol mekanizması onun saâdete giden yolculuğunu da açıklayacak niteliktedir.

Kendini diğer bütün canlılardan ayıran kalbî özelliği ve kalbin izdüşümünde taşıdığı insanî ruhu, onun yaratıcısı ile irtibat kurduğu bir merkez olarak tarif edilir.

Gazzâlî eserinde dilinin anlaşılırlığını ve zihinde kalıcılığını sağlamak için benzetmeler üzerinden dil örgüsünü kurar. Meselâ saâdet yolculuğunda insana en büyük engelin kendi içinde salıverilmiş, dizginlenmemiş ve hudutları çizilmemiş hisleri olduğunu vurgularken bu hislerin insandaki hâlini teşbihlerle îzah ederek kişinin özünü anlamasını kolaylaştırır.

Okulda ilk kimya derslerinde öğrendiğim bir kural hayatımda bir çok durumda hatırıma düşer: Tanımadığımız kimyasallara asla doğruca burnumuzu tutmamalıyız. Elimizle hafif bir esinti oluşturarak burnu buna alıştırmalı ve aklımızın bu kokuyu kategorize etmesine fırsat vermeliyiz.

Kendimizi, hakikâtimizi tanımaktan, aramaktan korkmayalım. Kendimizi bulma noktasında zorluk çekiyorsak belki olmayacak yerde arıyoruzdur.
Kendini, hakikâtini, dünyaya indiriliş sebebini, bu yolda lüzumlu veya lüzumsuz şeyleri ayıklayarak verilen ömür sermayesini hebâ etmemek, yaratılmış olan suretimizi sîretimizin güzelliğine vesile etmek gibi düşüncelerin izini ilk bu kitapta birlikte sürelim istiyorum.

Kimyâ-i Saâdet, Gazzâlî’nin bir başka eseri olan İhyâu Ulumû’d-Dîn’in özetidir. Ne kadar özet olur bilinmez ama hiç olmazsa böyle bir esere merak uyandırmak ve tanışmaya vesile olmak ümidiyle bu köşemizde sizler ile bir yolculuğa başlamaya niyet ettik.

Gazzâlî’nin duasıyla “Hâkk Sübhânehû ve Teâlâ niyetlerimizi temizlesin, bizleri sadece kendisini isteyerek yaşayıp ve her şeyi O’nun sevdiği şekilde yapmaya çalışanlar zümresine dahil etsin.

Muhakkak ki Rabbimiz Veliyyü’l-icâbedir; kendisine başvuran, sığınan, dileyen kullarına icabet edicidir. Vesselâm.

M.Melike Ünal

Bitkinin Ötesi

Önceki içerik

Raskolnikov’un Anlam Arayışı

Sonraki içerik

28 Yorum

 1. Bizlerde sizin takipciniz olacağız hocam rabbim razı olsun .bizlerde istifade edeceğiz sizlerden emeğinize saglik sayfanız harika olmuş……

  1. Güzel temennileriniz için teşekkür ederiz.

 2. Maaşaaallah Barekallah emeğinize yüreğinize sağlık 🌹 Bizler için ne güzel oluyor güzelliklere vesile olmasını dilerim böyle zuhur etti inşaallah daim olsun inşallah 🌹

  1. Allah razı olsun.
   Dualarınız bizim için çok önemli…

 3. Allah razı olsun hocam,her yazdığınız satır sadırlarımıza şifa olsun inşAllah.hakkıyla öğrenip ,hakkıyla yaşamayı nasip etsin yüce mevlam.selametle

  1. Amin, hepimiz selâmet içinde olalım.
   Teşekkür ederiz Filiz hanım

 4. Çok şükür Kimya-i Saadet yolculuğuna sizin kaptanlığınızla devam ediyoruz… nasıl güzel bir yolculuk elhamdülillah aynı yollardan her geçişimiz her gördüğümüz , her duyduğumuz farklı ama inanılmaz keyifli …insanın kendini keşfinde hiç bir zaman bitmeyen bir yolculuk … her okuduğumda farklı anladığım her derste farklı açılan inanılmaz bir hazine … Rabbim Hazretin şefaatine nâil eylesin evvelâ sizleri sonra da bizleri inşallah çooook kıymetli Melike Hocam …Allah râzı olsun …

  1. Estağfirullah….
   Dostlar ile bu yolculuklar güzel.
   Birlikte güzele doğru yolculuğumuz daim olsun sevgili Günay kardeşim.

 5. Elhamdulillah…
  Allah(c.c.)bereketlendirsin insallah.
  Emegi gecenlerden Allah razi olsun.
  .
  Nasipdar olalim inşallah
  Hürmetlerimle

  1. Hürmet bizden kıymetli Janset hanım.
   Güzel dua ve temennileriniz için teşekkür ederiz.

 6. siteniz hayırlı olsun.Elinize emeğinize sağlık.Bizler için çok faydalı ve öğretici oldu.Allah razı olsun.

  1. Allah sizden de razı olsun
   Teşekkür ediyoruz

 7. Sevgili Melike Hocam yazını zevkle aşkla okudum.Çok sevindim.Mutluluğun kimyasını sizden tekrar okumak bendenize büyük bir keyif verir.Allah razı olsun.Ellerinize yüreğinize sağlık.Rabbim sadrınızı açsın inş.

  1. Kıymetli Emine hocam
   Duanızı almış olmanın mutluluğu ile teşekkür ederiz

 8. Amin.
  İnşallah keyifle, kendimizden kendimize olan yolculuğu aynı trende beraber deneyimlemek nasip olur.
  Heyecanla bekliyoruz.🌹

  1. Teşekkür ederiz Fatma kardeşim.
   Bu yolculuklar güzel dostlar ile kolaylaşır

 9. İnşallah. Feyizli ve bereketli olsun inşallah.♥️

  1. Amin. Teşekkür ederiz.

 10. Melike Hocam,siteniz hayırlı olsun.Elinize emeğinize sağlık.Yazınızı keyifle okudum,dört gözle devamını bekliyorum.

  1. Allah razı olsun.
   Hayırlara vesile olması duasıyla girdik bu yolculuğa. Dualarınız ve güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz.

 11. Hayırlı Olsun Melike Hocam Elinize Emeğinize Yüreğinize Sağlık ❤❤

  1. Teşekkür ederiz Banu kardeşim

 12. “Kendimizi, hakikâtimizi tanımaktan, aramaktan korkmayalım. Kendimizi bulma noktasında zorluk çekiyorsak belki olmayacak yerde arıyoruzdur.”.. Ne güzel aktarmışsınız.
  Devamlarını merakla bekliyoruz hocam…

  1. Estağfirullah…
   Teşekkür ederiz Meltem kardeşim, biz de sizi bekliyoruz.

  1. Teşekkürler, Subahat hanım.

 13. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık. Çok faydalı, çok bereketli bir çalışma olmuş. Rabbim gayretlerinizin karşılığını keremiyle ihsan etsin İnşaAllah 🤲🏼

  1. Bu güzel dualar ile bereketi artacaktır.
   Çok teşekkür ederiz Fazilet hanım.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir