Kültürel

Sanat Allah İçindir

0

“Bismillâhirrahmânirrahîm: Rahman ve rahîm olan Allah’ın adıyla” levhasına bakıyoruz.
Kemal Batanay’ın h.1389 tarihli ta’lik hattıyla yazmış olduğu Besmele’nin kenar süslemesindeki ebrunun derinliği dikkatimizi celb ediyor. Adeta kâinat gibi içine çekiyor görenleri. Merkezindeyse Allah!

Seyrimize Kemal Batanay’ın hocası Hulûsi Efendi’nin ta’lik hattıyla yazmış olduğu besmele ile devam edelim:
Burada da acayiptir ki yukarıdaki yazıda hissettiklerimizin devamı niteliğinde bir şeyle karşılaşıyoruz. Yazıyı süsleyen hatip ebrusundaki çiçeklerden adeta “Âlemler devrân ediyor, merkezindeyse Allah!” nidâları yükseliyor. Yüce Yaradan, kendini her yerden okutuyor bize, yeter ki görmek isteyelim.

Hulusi Efendi’nin h.1344 tarihli ta’lik hattıyla yazmış olduğu “Besmele”

Görmek isteyenlerin ötesinde görenler de olmuş, gönül kulağına fısıldamışlar medeniyetimizin güzelliklerini.

İslam Medeniyeti deyince zarafet, estetik, feraset, aşk gibi hasletler hatırımıza gelir. Çünkü Müslüman olmak bunu gerektirir. İslam, sadece inanç ve ibadetin tezahürü değildir, aynı zamanda muazzam bir medeniyettir.
İslam; hayatı, Allah ile sanatlı yaşama biçimidir.

Efendimiz (s.a.s.) yaptığı her işi severek, Allah için yapardı. Dolayısıyla ecdadımız da o şuurla ve o izi takip ederek eşsiz eserlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Medeniyetimizin gelenekli sanatlarımızla birlikte mimari, edebiyat, musiki gibi her alanda bıraktığı tesir hala tazedir. Adeta iman tazeletir insana. Çünkü severek, güzelce Allah için sanat yapmışlardır. Muvaffakiyeti kendilerinden bilmemişlerdir. Aşağıdaki levha da bize bunu anlatmaktadır:

Kemal Batanay’ın h.1377 tarihli celi ta’lik hattıyla yazmış olduğu: “Başarım ancak Allah’ın yardımıyladır” mealindeki Hud suresi 88. Ayet-i Kerime

Bu ayet-i kerimeyle birlikte sanatçı, hayat yolculuğunda sanatını icra ederken; Allah’ın yardımıyla, kulluğunu Yaradan’dan meşk eder. Ve tüm yaşanmışlıklar, Allah niyetiyle yoğrulunca gayret ve şevkle güzellikleri doğurur. Böyle bir sanatçı için sanat, Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla O Yüce Sanatkârı (c.c.) aramaktır.

B. Şerife
Kuşlar konmuş sesinin tellerine, sanırsın bahar gelmiş.

  Kendimize mi Güveniyoruz, Allah’a mı?

  Önceki içerik

  Şiddetle Kınıyoruz

  Sonraki içerik

  Yorumlar

  Yorum Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir