Güncel

Yeni Bir Zoom Toplantısı Planlamak

0

Merhabalar!

Bu haftaki yazımızda Zoom programında yeni bir toplantı planlama ve oluşturma konusunu anlatıyoruz. Öncelikle telefonumuzda ya da bilgisayarımızda Zoom programını çalıştırıyoruz.

Giriş sayfasının görünüşü ilk resimde görüldüğü gibi olacaktır. Giriş sayfası üzerinde Schedule butonuna tıklayarak başlıyoruz.

Schedule butonu bize Schedule Meeting (Toplantı Planlama) adlı sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada istenen bilgi girişini yapıyoruz.

Date (Tarih), From (Başlangıç Saati), To (Bitiş Saati), Time Zone (Saat Dilimi – biz burada Türkiye’nin saat dilimini seçiyoruz), Repeat (Toplantı tekrarlanacak mı? Bu seçenek haftalık olarak aynı saatte gerçekleşecek ve tekrarlanacak olan toplantılar için kolaylık oluşturmaktadır.), Use Personal Meeting ID (Kişiselleştirilmiş bir toplantı numarası kullanmanıza olanak sağlar, zorunlu değildir.)

Temel Zoom üyeliği en fazla 40dk’lık bir toplantı oluşturmanıza izin vermektedir. Eğer 40 dk’dan uzun bir saat dilimi belirlerseniz, bu resimdeki uyarıyı göreceksiniz. Bununla birlikte eğer toplantınız 40 dk’dan fazla sürecekse birden fazla toplantı oluşturabilirsiniz.

Security başlığı altında güvenlikle ilgili kısımlar doldurulmaktadır. Advanced Options kısmında ise Gelişmiş Seçenekler ayarlanabilmektedir.

Temel Zoom üyeliği bir şifre girilmesini zorunlu tutmaktadır ve bu sebeple  Require Meeting Passcode kısmı devre dışı bırakılamamaktadır. Passcode kısmından bir şifre belirlenmektedir. Enable Waiting Room kısmı aktifleştirilerek sadece toplantı düzenleyicisi tarafından toplantıya alınan kişiler toplantıya katılabilir. Only Allow Authenticated Users butonu aktifleştirildiğinde ise sadece bir Zoom üyeliği olanlar toplantıya katılabilmektedir.

Toplantı Seçenekleri (Meeting Options) kısmından toplantı düzenleyici (Host Video On) ve katılımcıların (Participant Video On) oturumu otomatik olarak video ile başlatılması seçilebilmektedir.

Bütün istenilen bilgilerin girişini yapıp onayladığınızda üstte görülen resme ulaşacaksınız. Bu toplantı şu anda başlatılmaya hazırdır.

Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler) seçeneğini genişlettiğinizde Allow Join Before Host (Düzenleyiciden önce katılımcıların toplantıya girmesine izin verme), Automatically Record Meeting (Toplantıyı otomatik olarak kaydetme), Record Location (Videoyu kaydetme yeri: bilgisayar veya bulut) işlemleri gerçekleştirilebilir.

Program üzerinden Meetings sekmesine gelerek oluşturduğumuz toplantıları bu sekmeden takip edebilir ve başlatabilirsiniz.

Bu sayfada bulunan Invite (Davet Et) butonuna tıklayarak farklı mail seçenekleri ve mesajlaşma seçeneklerini kullanarak ya da daveti kopyalayarak gerekli kişilere gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Toplantı bilgilerini kopyaladığımızda aşağıdaki bilgilere sahip olacağız. Son olarak davetli olan kişiler verilen linke tıklayarak toplantıya katılabileceklerdir.

     Beyza Yaman is inviting you to a scheduled Zoom meeting.
     Topic: Zoom Toplantısı Join Zoom Meeting https://us05web.zoom.us/j/2926267983?            pwd=SndZTVJWeW5wRDkxWG9LWXBtUqwZ9
     Meeting ID: 292 626 7983
     Passcode: zoom1234

Aşağıdaki videodan bu işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini izleyerek de görebilirsiniz. Bu haftalık yazımız burada sona ermekte. Gelecek haftalarda görüşmek dileği ile hoşçakalın!

Felek de Melek de Senin İçin Hazırlanıyor, Ya Sen?

Önceki içerik

E-Atık (Elektronik Atık)

Sonraki içerik

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşiv